Powiatowy Zespół Kształcenia Specjalnego w Wejherowie

Ośrodek Rewalidacyjno-Wychowawczy w Rumi
Aktualności

Procedury bezpieczeństwa

Prezentacja grup i klas

Prezentacja placówki

Dyrektor i nauczyciele

Wczesne Wspomaganie Rozwoju

Innowacja Pedagogiczna

Zasady przyjęć uczniów

Metody naszej pracy

Wnioski i dokumenty

Archiwum

Obowiązek informacyjny RODO

Kontakt


AktualnościZakończenie roku szkolnego 2018/19


Uroczystość zakończenia roku szkolnego przebiegała pod hasłem Bezpieczne wakacje. Pani Joanna Wolanin przedstawiła zasady bezpiecznego spędzania wolnego czasu nad wodą, w górach i w mieście, a uczniowie wraz z wychowawcami zaprezentowali wakacyjny "niezbędnik".
Pani dyrektor Małgorzata Woźniak podziękowała całej społeczności szkolnej za trud
i wkład włożony w nauczanie i wychowanie w ciągu całego roku szkolnego. Następnie, razem z wicedyrektor Marzanną Dróżdż, nastąpiło uroczyste wręczenie świadectw
i dyplomów.

kliknij!

aktualizacja z dnia 21.06.2019r.Piknik Rodzinny


Za nami ostatnie w tym roku szkolnym integracyjne spotkanie całej społeczności szkolnej na wspólnym Pikniku Rodzinnym.
Na świeżym powietrzu, wśród zieleni można było wypocząć, zabawić się i spotkać przy kawie i słodkościach.
Ważnym elementem pikniku było pożegnanie absolwentów. W tym roku edukację ukończyli: Alicja, Dawid, Damian i Bartosz. Absolwenci - wszyscy bardzo wzruszeni, odtańczyli z wychowawcami wspólnego poloneza. Ufundowany przez rodziców tort uświetnił piknikowy stół.
W organizację pikniku zaangażowanych było wiele osób, w szczególny sposób dziękujemy p. Anitce, której podopieczne, dziewczynki z Ogniska Wychowawczego im. K. "Dziadka" Lisieckiego, przygotowywały pyszne sandwicze oraz paniom studentkom ze szkoły medycznej w Wejherowie, które pomagały w opiece nad dziećmi.
Wszystkim gorąco dziękujemy za przybycie!

kliknij!

aktualizacja z dnia 18.06.2019r.Dzień Wiatru


Dnia 12 czerwca panie Monika, Marta i Justyna zorganizowały Dzień Wiatru.
Na zajęcia zaproszeni zostali nasi zaprzyjaźnieni uczniowie ze Szkoły Podstawowej
nr 7 w Rumi, którzy umilili nam czas swoimi wokalno-artystycznymi.
Wspólny czas i zabawa zintegrowały wszystkich uczestników.
Dowiedzieliśmy sie czy jest wiatr, poznaliśmy jego rodzaje. Poczuliśmy ciepło i zimno wiatru. Zajęcia przebiegły w bardzo miłej atmosferze. Każdy na zakończenie otrzymał kolorowy balonik i słodką niespodziankę.

kliknij!

aktualizacja z dnia 17.06.2019r.Sensoplastyka


Ostatnie w tym roku szkolnym spotkanie całej społeczności szkolnej na zajęciach sensorycznych z sensoplastyki, dzięki pięknej pogodzie, mogło odbyć się na boisku szkolnym.
Każdy, kto chciał, miał możliwość za pomocą różnych zmysłów zobaczyć, poczuć
i posmakować różnorodnych konsystencji potraw. Wszystkie przygotowane materiały były kolorowe i jadalne.
Zapraszamy do foto-albumu.

kliknij!

aktualizacja z dnia 09.06.2019r.Urodziny


Kolejne urodziny naszych uczniów i wychowanków są zawsze miłym świętem, dla solenizantów, w gronie całej społeczności szkolnej. W ostatnim miesiącu świętowalismy razem z Patrycją, Alą, Julką i Julią.
Wszystkiego najlepszego!

kliknij!

aktualizacja z dnia 09.06.2019r."Kocham Cię, Polsko!"


W dniu 30.05. wychowankowie z ORW w Rumi, wybrali się na integracyjne spotkanie z uczniami Zespołu Szkół im. Jana III Sobieskiego w Żelistrzewie.
Spotkanie pt. "Kocham Cię, Polsko! " okazało się świetną zabawa dla wszystkich zgromadzonych. Pełni humoru i werwy uczestniczyliśmy w zabawach tanecznych
i konkursach gdzie tematem przewodnim była Polska.
Bialo-czerwone dekoracje, flagi i stroje dzieci stworzyły niesamowity nastrój podczas zabawy, integrując wszystkich uczestników spotkania. Mamy nadzieję, że w przyszłym roku spotkamy się ponownie. Dziękujemy za zaproszenie!

kliknij!

aktualizacja z dnia 04.06.2019r.Ruszam się przez cztery pory roku-wiosna


W dniu 24.05.19r. odbyły się zajęcia w terenie. Tym razem, zadaniem uczniów, były ćwiczenia z elementami Nordic Walking.
Na początku zajęć, po krótkiej rozgrzewce, prowadzący przeprowadzili instruktaż trzymania i prowadzenia kija. Po tym udaliśmy sie na spacer w teren by zdobyć Górę Markowcową.

kliknij!

aktualizacja z dnia 29.05.2019r.XV Zawody Integracyjne w Lekkiej Atletyce


23.05.19r. uczniowie naszej placówki po raz kolejny uczestniczyli w XV edycji Integracyjnych Zawodów w Lekkiej Atletyce "Przez ruch do zdrowia" organizowanych przez MOSiR Rumia.
Celem spotkania była popularyzacja lekkiej atletyki wśród dzieci jako aktywnego wypoczynku, kształtowanie wiary we własne siły, wytrwałości w dążeniu do końca zadania oraz zapoznanie się z ceremoniałem olimpiady.
Zawody odbyły sie na hali sportowej MOSiRw Rumi. Opiekunami uczniów na zawodach byli: A. Muller, M. Konkol, N. Narloch.

kliknij!

aktualizacja z dnia 29.05.2019r.Kartki dla Marysi


Dnia 16 maja (czwartek) uczniowie grupy „O” i grupy „B” spotkali się na zajęciach integracyjnych, aby przyczynić się do spełnienia jednego z drobnych marzeń pewnej dziewczynki. Wspólnie wykonaliśmy kartki urodzinowe dla Marysi, która dnia 31.05. obchodzi swoje 10 urodziny.

„Marysia - dziewczynka, która nigdy nie marudzi, która nigdy nie zadaje ciężkich pytań, a w swoim życiu przeszła ogromnie dużo. Przeskakuje wielki mur – guz mózgu. Po każdej chemioterapii ma straszne powikłania, a konsekwencje leczenia dają się we znaki… Jednak na jej buzi zawsze jest UŚMIECH ?.”

Dnia 23 maja (czwartek) grupa „O” i grupa „B” wspólnie wybrały się na pocztę, aby wysłać wykonane kartki.
Mamy nadzieję, kartki urodzinowe sprawią Marysi wiele radości!
Zajęcia i wyjście zorganizowały panie: Monika Cemka i Marta Lademann.

kliknij!

aktualizacja z dnia 26.05.2019r.Wyjście do sklepu zoologicznego


Dnia 10 maja (piątek) uczniowie grupy „B”, grupy „O” i grupy „I B” wybrali się do sklepu zoologicznego w Galerii Rumia. Mogliśmy zobaczyć i dotknąć przeróżne zwierzęta m.in.: króliki, świnki morskie, chomiki, a nawet … kameleona! Przez szybę podziwialiśmy też różnokolorowe ryby, pająki oraz patyczaki. W drodze powrotnej zwróciliśmy uwagę na rozwijającą i budzącą się do życia przyrodę. Wyjście zorganizowały panie: Marta Lademann i Monika Cemka.

kliknij!

aktualizacja z dnia 26.05.2019r.Procedury Bezpieczeństwa


Drodzy Rodzice i Nauczyciele,
publikujemy list Ministra Edukacji Narodowej otrzymany za pośrednictwem Kuratorium Oświaty w Gdańsku.Zapraszamy do nowej zakładki: Procedury Bezpieczeństwa, gdzie zapoznacie się Państwo z wytycznymi dotyczącymi postępowania w sytuacjach trudnych oraz wykaz osób i instytucji, do których można zgłosić się o wsparcie w sytuacjach wymagających pomocy psychologiczno – pedagogicznej.
Wkrótce pojawią się, w widocznych miejscach, anonimowe skrzynki na sygnały, które przyczynią się do wzmocnienia współpracy pomiędzy placówką a rodzicami.

Procedury bezpieczeństwa

aktualizacja z dnia 24.05.2019r.Urodziny Unii Europejskiej


Aby poszerzyć wiedzę o Unii Europejskiej uczniowie klas IIISP i IIISPDP spotkali się 07.05. podczas integracyjnych zajęć plastycznych. Zadaniem każdego, było własnoręczne, w ramach swoich możliwości, odwzorowanie flagi Unii Europejskiej. Każdy bardzo się starał, a prace ozdobiły wnętrze klasy. Opiekunami uczniów podczas zajęć były panie Katarzyna Borawska i Magdalena Milewska oraz pan Radosław Sychowski.

kliknij!

aktualizacja z dnia 12.05.2019r.Kwiecień - miesiąc świadomości wiedzy o autyzmie


Kwiecień obchodzimy jako miesiąc, podczas którego w szczególny sposób pamiętamy o osobach ze spektrum autyzmu. Również w naszej placówce nie zapomnieliśmy, by, na znak solidarności, klasy zajaśniały na niebiesko. Uczniowie i wychowankowie pod opieką pań Katarzyny Borawskiej, Magdaleny Milewskiej i Marty Lademann ozdobili wszystkie drzwi do klas i pomieszczeń niebieskimi balonami, namalowanymi własnoręcznie techniką "malowania gąbką".

kliknij!

aktualizacja z dnia 12.05.2019r.Dzień Ziemi


W ramach obchodów Światowego Dnia Ziemi, w dniu 25.04. uczniowie klasy IIIB SPDP wraz z wychowawcą Magdaleną Milewską spotkali się z uczniami IIIA SPDP pod opieką pani Aleksandry Korczyńksiej oraz z wychowankami grupy D z wychowawczynią Katarzyną Borawską, by wspólnie przygotować przestrzenną kulę ziemską. W trakcie zajęć używaliśmy różnorodnych materiałów plastyczno-technicznych, tak, by każdy mógł włączyć się w tworzenie wspólnego "dzieła".

kliknij!

aktualizacja z dnia 12.05.2019r.Dzień Wody


Światowy Dzień Wody obchodzimy 22 marca. Również w naszej placówce pamiętamy jak ważna jest woda w naszym życiu. Podczas lekcji integracyjnej, w sposob warsztatowy, poznawaliśmy właściwości wody i jej różne stany skupienia.
Bawiliśmy się kolorami i piankami oraz przygotowaśmy dla każdego opaskę z "kroplą wody".

kliknij!

aktualizacja z dnia 01.04.2019r.Wiosenne dekoracje


Po raz kolejny przyszli do nas na zajęcia integracyjne uczniowie klasy I Szkoły Podstawowej nr 7 im. Karola Wojtyły w Rumi. Pani Natalia poprowadziła zajęcia florystyczne, uczyła jak z naturalnych zasobów ogródka wyczarować przepiękne dekoracje wiosenne.

kliknij!

aktualizacja z dnia 01.04.2019r.Pożegnanie


Dzisiaj pożegnaliśmy naszą uczennicę Sarę.
Saro, byłaś częścią naszej społeczności przez wiele lat. Uczyłaś nas wszystkich, jak dzielnie pokonywać codzienne trudności, z jakimi przyszło Ci się zmagać.
Do zobaczenia...

kliknij!

aktualizacja z dnia 22.03.2019r.IV Wojewódzki Konkurs Plastyczny „Wielkanocne jajo”


Serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w organizowanym przez naszą placówkę IV Wojewódzkim Konkursie Plastycznym „Wielkanocne jajo”. Prace należy składać do 09 kwietnia 2019 roku.
Tematem przewodnim tegorocznego konkursu jest „Pisanka papierem inspirowana”.

Przedmiotem konkursu będą wyłącznie formy przestrzenne – obowiązuje kształt jaja. Każda klasa/zespół może wykonać jedną pracę; wielkość prac nie może przekroczyć 30 cm wysokości, technika wykonania jaja jest dowolna. Szkoła może nadesłać maksymalnie 5 prac konkursowych.
Regulamin konkursu dostępny jest na stronie internetowej: www.sosw-wejherowo.pl. Głównym kryterium oceny prac będą: pomysłowość i oryginalność pracy, dobór materiałów oraz walory artystyczne i estetyczne.
Zachęcamy wszystkich do udziału w konkursie!!!

Informacji udziela: Danuta Knopik-Jażdżewska oraz Mirosława Marzejon

kliknij!

aktualizacja z dnia 22.03.2019r.Pierwszy Dzień Wiosny


Pierwszy Dzień Wiosny przywitaliśmy podczas integracyjnych zajęć sensorycznych. Poprzez dotyk i zapach poznawaliśmy jak pachnie i jak wygląda kawałek wiosennego ogrodu. Przygotowaliśmy się też do świat robiąc "wiosenne porządki". Na koniec Marzanna-zimowa panna przeganiała zimową pogodę.

kliknij!

aktualizacja z dnia 21.03.2019r.Projekt masażyści


Przez kolejne poniedziałki ( 04.03,11.03,18.03 ) świetnie się bawiliśmy realizując nasz Projekt "Razem bawić się weselej". Poprzez Terapię Ręki, Ruch Rozwijający W. Sherborne i elementy masażu relaksacyjnego, poznawaliśmy nasze ciało "od stóp do głów".

kliknij!

aktualizacja z dnia 21.03.2019r.Dzień Kobiet


"My też potrafimy!"Panie Asia Wolanin i Ania Perska zaprosiły wszystkich na świętowanie Dnia Kobiet. Dziewczyny z naszej placówki udowodniły w różnorodnych konkurencjach, że są nie tylko piękne ale i czułe, silne, sprawne i pracowite. Każda uczennica została obdarowana kwiatkiem/opaską, a na koniec na wszystkich czekał pyszny poczęstunek przygotowany przez panie opiekunki.

kliknij!

aktualizacja z dnia 12.03.2019r.Sensoplastyka i ja


5 marca odbyło sie kolejne spotkanie w ramach programu własnego Sensoplastyka i ja. Panie Ania i Anita zaprosiły nas na integracyjne zajęcia stymulujące wszystkie zmysły przy wykorzystaniu naturalnych produktów spożywczych w kolorze zimy - kolorze białym.
Samodzielnie przygotowaliśmy śnieg, lepiliśmy kulki, dodawaliśmy popcorn, ugotowany ryż i cukier.
Wspaniale się bawiliśmy!

kliknij!

aktualizacja z dnia 10.03.2019r.Dzień Śniegu


Dnia 06.02.19r. obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Śniegu. Panie Marta, Monika i Justyna przeprowadziły z tej okazji zajęcia polisensoryczne, podczas których mogliśmy zobaczyć i dotknąć śniegu pod różnymi postaciami. Sprawdziliśmy jaka jest różnica pomiędzy ciepłymi i zimnymi przedmiotami. Każdy chętny uczestnik zajęć otwartych mógł się przebrać i zaprezentować grupie swój strój zimowy.
Śmiechu i zabawy nie było końca!

kliknij!

aktualizacja z dnia 04.03.2019r.Bal karnawałowy


"Dziś wyjątkowa jest zabawa
Bal przebierańców , trwa karnawał
Zebrała się gromadka dzieci
Wszyscy weseli , uśmiechnięci

Już kolorowe błyszczą stroje
Bawią się klowni i kowboje
Migają światła nad głowami
A my z radością wciąż śpiewamy."

Tradycyjnie świętowaliśmy koniec karnawału wielką zabawą. Pani Magda Milewska przygotowała konkursy dla małych i dużych, didżejka p. Aneta Klein podrywała wszystkich do tańca, a p. Kasia Nowicka przygotowała poczęstunek w ramach programu "Odkrywcy Smaków". Gośćmi w tym roku byli uczniowie z zaprzyjaźnionej klasy I ze Szkoły Podstawowej nr 7 im. Karola Wojtyły w Rumi.


kliknij!

aktualizacja z dnia 03.03.2019r.Czuję moje stopy


W dniu 25.02.19r. ponownie odbyło się spotkanie z uczniami Powiatowego Zespołu Szkół Policealnych im. Z. Kieturatisa w Wejherowie. Kolejna grupa młodych masażystów pomagała nam "poczuć stopy". Podczas wspólnych zajęć korzystaliśmy z hudromasażu stóp, masażu różnymi fakturami i strukturami oraz masażu relaksacyjnego. Tak dopieszczonych stóp nie mieliśmy nigdy wcześniej! A za tydzień dłonie...Dziękujemy !

kliknij!

aktualizacja z dnia 03.03.2019r.List do OliOlu...Olka...- jak czule i żartobliwie mówili do Ciebie Rodzice i siostra...

Zastanawiałam się długo nad tym, co chciałabym Ci powiedzieć. Włączyłam komputer
i odnalazłam fotografie, gdy byłaś jeszcze małą dziewczynką. Właśnie taką Cię poznałam... Miałaś prawie siedem lat, gdy we wrześniu 2009 roku zostałam Twoją nauczycielką, a Ty rozpoczęłaś naukę w naszej szkole. Wyjątkowa, uśmiechnięta, urocza, chętna do poznawania świata i zdobywania nowych umiejętności, a przede wszystkim szczęśliwa, mimo wielu ograniczeń spowodowanych postępującą chorobą.

To szczęście zawdzięczałaś swoim najbliższym – wspaniałym Rodzicom i siostrze Agacie. To oni dali Ci to, co najważniejsze....miłość. To oni stworzyli Ci radosny, bezpieczny dom; zawsze byli przy Tobie, pełni troski i oddania. Starali się ze wszystkich sił, abyś była z nimi jak najdłużej. Potrafili też żartować, że nie zdasz do następnej klasy, jak nie weźmiesz się w garść.

Obok Ciebie nie zabrakło też innych cudownych ludzi, a w szczególności tych
z Hospicjum św. Wawrzyńca w Gdyni, którzy zawsze służyli Ci profesjonalną pomocą, życzliwością i wielkim sercem.

Olu dziękujemy Ci, że mogliśmy Cię poznać, że mogliśmy być Twoimi nauczycielami, że pojawiłaś się w naszym życiu... Dałaś nam tak wiele... Nauczyłaś pokory do życia, czerpania radości z każdej drobnej chwili. Pokazałaś co to znaczy walczyć i nie poddawać się.

Rozstajemy się z Tobą w wielkim smutku, ale jesteśmy przekonani, że teraz już niczego Ci nie brakuje, nic Cię nie boli, jesteś w pełni szczęśliwa..

Twoja wychowawczyni Anna Perska
z nauczycielami Ośrodka Rewalidacyjno – Wychowawczego w Rumi

kliknij!

aktualizacja z dnia 07.02.2019r.Zawody Zimowe w Unihokeja


W dniu 30.01.odbyło się sportowe spotkanie w ramach programu autorskiego "Ruszam się przez cztery pory roku". Uczniowie klasy III, IIIA i IIIB wraz z opiekunami A. Muller, R. Sychowskim i N. Narloch uczestniczyli w rozgrywkach sportowych w unihokeja. Gospodarzami turnieju byli uczniowie i nauczyciele SP nr 7 w Wejherowie.
Dodatkową, niecodzienną, atrakcją był przejazd kolejką podmiejską SKM.

kliknij!

aktualizacja z dnia 07.02.2019r.Ozdoby świąteczne-zakończenie konkursu


Na zakończenie sezonu świątecznego p.Marta, organizatorka konkursu na ozdoby choinkowe, rozdała dyplomy i upominki wszystkim uczestnikom. Całość uzupełniło wspólne kolędowanie przy akompaniamencie gitarowym p.Izy.

kliknij!

aktualizacja z dnia 05.02.2019r.Razem możemy więcej


W ramach programu własnego "Razem możemy więcej", p. Ania i p. Asia przeprowadziły zajęcia na świeżem powietrzu, wykorzystując zimową aurę. Wszyscy bawili się wspaniale!

kliknij!

aktualizacja z dnia 05.02.2019r.Spotkanie z kolorem białym


W dniu 15.01.19r. p.Asia z p.Anią zorganizowały zajęcia sensoryczne "Spotkanie z kolorem białym". Lekcja odbyła się w ramach programu własnego "Poczuj moc koloru".
Uczniowie i wychowankowie w różne sposoby mogli się przekonać, że kolor biały można posmakować, powąchać, dotknąć i zobaczyć. Eksperymenty z kolorem białym przeprowadzano w oparciu o metodę stymulacji polisensorycznej.

kliknij!

aktualizacja z dnia 27.01.2019r.Wymiana pocztówkowa


Pani logopeda - Justyna Gajewska - zainicjowała wymianę pocztówkową z innymi ośrodkami rewalidacyjno-wychowawczymi z całej Polski. Z różnych miast napłynęły serdeczne pozdrowienia. Nasi uczniowie przygotowali, razem z p.Justyną, kartki z życzeniami noworocznymi w formie historyjki piktogramowej i wysłali do zaprzyjaźnionych placówek.

kliknij!

aktualizacja z dnia 08.01.2019r.Wymiana pocztówkowa


Pani logopeda - Justyna Gajewska - zainicjowała wymianę pocztówkową z innymi ośrodkami rewalidacyjno-wychowawczymi z całej Polski. Z różnych miast napłynęły serdeczne pozdrowienia. Nasi uczniowie przygotowali, razem z p.Justyną, kartki z życzeniami noworocznymi w formie historyjki piktogramowej i wysłali do zaprzyjaźnionych placówek.

kliknij!

aktualizacja z dnia 08.01.2019r.Życzenia Świąteczne


kliknij!

aktualizacja z dnia 20.12.2018r.Uroczysta Wigilia - Jasełka


W dniu dzisiejszym odbyła się w naszej placówce uroczysta Wigilia. Rolę gospodarza pełniła wicedyrektor Marzanna Dróżdż. Pani wicedyrektor Joanna Kandzora przekazała zebranym najserdeczniejsze życzenia świąteczne.
Świętowanie rozpoczęły Jasełka przygotowane przez p.Magdalenę Milewską oraz p.Anitę Klein. W roli Marii oraz Józefa wystąpili nasi tegoroczni absolwenci: Ala i Dawid.
Tradycyjnie w przedstawieniu wzięła udział cała społeczność naszego ośrodka. Oprawę muzyczną zapewnił zespół "Orewianki" pod przewodnictwem p.Izabeli Tarnowskiej-Cechorz.
Po części oficjalnej, rodzice i opiekunowie z dziećmi wraz z pracownikami placówki, spotkali sie przy wigilijnych stołach.

kliknij!

aktualizacja z dnia 21.12.2018r.Mikołajki w DPS


Na Mikołajki p.Marta razem z wychowankami Dawidem, Olimpią i Kuba z grupy D, odwiedziła swoich kolegów i koleżanki z grup rewalidacyjno-wychowawczych pzy Domu Pomocy Społecznej Wejherowie.
Wspólnie przywitali Mikołaja i wykonali ozdoby choinkowe "mikołajowe czapki".

kliknij!

aktualizacja z dnia 20.12.2018r.Prawa Dziecka


Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka obchodzony jest 20 listopada. Panie Marta Lademann, Monika Cemka i Agnieszka Trendel, zorganizowały otwartą lekcję, która dotyczyła obowiązujących praw dziecka. W interaktywny sposób uczniowie i wychowankowie poznawali swoje prawa, które ułożyły się w długi pociąg do wiedzy.

kliknij!

aktualizacja z dnia 20.12.2018r.Spotkanie z Zębową Wróżką


We wtorek, 11 grudnia, do naszej placówki, przybyła Zębowa Wróżka w towarzystwie asytentki. Pani Grażyna Zajt, higienistka stomatologiczna w towarzystwie pani Iwony Nastrożnej, w kreatywny sposób przedstawiły tematykę higieny jamy ustnej.
Dziękujemy za udostępnione pasty i szczoteczki oraz słodkie mikołajkowe upominki.

kliknij!

aktualizacja z dnia 14.12.2018r.Dr Clown w grudniu


W piątek, 7 grudnia naszą placówkę po raz kolejny odwiedzili wyjątkowi goście z Fundacji Dr Clown. Każdą grupę odwiedziły kolorowe Wolontariuszki, które rozdawały czerwone noski i balony zamienione w różne zwierzątka. Jak zwykle Nasi goście wnieśli dużo uśmiechu i radości dla naszych wychowanków. Spotkanie zorganizowała p. Asia Bogusz.

kliknij!

aktualizacja z dnia 14.12.2018r.Odkrywcy smaków


W ramach autorskiego programu terapeutyczno-edukacyjnego "Odkrywcy smaków", nasi uczniowie i wychowankowie Ośrodka Rewalidacyjno-Wychowawczego w Rumi degustowali frytki z dyni, talarki z melona oraz cząstki mandarynek. Oprócz mnóstwa witamin uczniowie uczestniczący w projekcie dostarczyli sobie niesamowitych wrażeń odkrywając – jak się okazało – nieznane im smaki.
Podczas kolejnego spotkania mogliśmy poczęstować się korzennymi pierniczkami z dodatkami wg gustu degustujących.Do wyboru była czekolada, miód, posypki. Koordynatorkami projektu są panie: K.Nowicka, M.Cemka, J.Gajewska i A.Muller.

kliknij!

kliknij!

aktualizacja z dnia 14.12.2018r.Mikołajki


Cała społeczność szkolna zebrała się by, 06 grudnia, spotkać się z Mikołajem.
Po głośnym przywitaniu, każdy chętny mógł sie przebrać w mikołajkowy strój, by stać się pomocnikiem Mikołaja. Szukaliśmy tez śladów zimy i uczyliśmy się jak pakować i rozpakowywać prezenty. Na zakończenie Mikołaj rozdał słodki upominek.
Mikołaja, po naszej szkole, oprowadzały panie Agnieszka Majewska i Anna Perska.

kliknij!

aktualizacja z dnia 08.12.2018r.Andrzejki


"Zebrała się nasza gromada,
Gdy już wieczór zapada.
Chętna do zabawy w andrzejkową noc,
Bo dziś wróżb i magii moc."
Tradycyjnie w naszej placówce świętowaliśmy wspólnie Andrzejki. Były wróżby, przepowiadanie przyszłości i wspaniała zabawa.

kliknij!

aktualizacja z dnia 03.12.2018r.Jesienni solenizanci

Jesienią, mimo jesiennej pogody, wszyscy wesoło i kolorowo obchodziliśmy urodziny jesiennych solenizantów.
Wszystkiego najlepszego dla Izy, Weroniki, Olimpii, Magdy, Kacpra i Kamila!

kliknij!

aktualizacja z dnia 29.11.2018r.Senoplastyka - Jesień

W dniu 13.11.po raz kolejny uczestniczyliśmy w polisensorycznych zajęciach sensoplastyki.
Tym razem p. Ania, p. Anita i p. Ola zaprosiły nas na zajęcia z wykorzystaniem produktów w kolorze jesieni - żółtym. Bawiliśmy się kaszą kuskus, makaronem, chrupkami kukurydzianymi.
Wszyscy byli bardzo zadowoleni z nowych doświadczeń.

kliknij!

aktualizacja z dnia 29.11.2018r.Współpraca z pierwszakami

Dnia 22.10.18r na terenie naszej placówki przeprowadzono zajęcia otwarte dla uczniów klasy I Szkoły Podstawowej nr 7 im. Karola Wojtyły w Rumi.
Zajęcia prowadziły: oligofrenopedagog- Monika Cemka oraz terapeuta integracji sensorycznej - Katarzyna Nowicka.
W trakcie zajęć wykorzystano formy i metody pracy z grupą, które w efekcie końcowym miały uwrażliwić zaproszonych uczniów klasy I szkoły podstawowej na potrzeby uczniów niewidomych, szczątkowo widzących i słabowidzących. Scenariusz przeprowadzonych zajęć przewidywał również integrację osób niewidomych ze środowiskiem społecznym.

kliknij!
W dniu 20.11.18r. po raz drugi odwiedzili nas nasi przyjaciele z sąsiedniej szkoły podstawowej.

kliknij!

aktualizacja z dnia 25.11.2018r.Dzień Misia 2018


"Miś pluszowy – mój przyjaciel
Zawsze blisko przy mnie jest.
Czy się śmieję Czy też płaczę
On przytulać lubi się!"
Światowy Dzień Misia świętowaliśmy 21.11.18r. Każdą klasę i grupę odwiedziły misie z przepysznymi misiowymi smakołykami.
Dziękujemy p. Anitce, p. Magdzie i p. Monice.

kliknij!

aktualizacja z dnia 25.11.2018r.Wieczornica

W czwartek (15.11.18r.) p.Marlena zaprosiła wszystkich na Wieczornicę
z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę.
Wśród dekoracji przygotowanych przez naszych uczniów, wychowanków i rodziców
( biało-czerwowne kwiaty, girlandy), obecni gości śpiewali patriotyczne pieśni.
Uroczysty nastrój udzielił sie wszystkim.

kliknij!

aktualizacja z dnia 16.11.2018r.Informacja Głównego Inspektora Sanitarnego

Na stronie głównej naszej placówki, Powiatowego Zespołu Kształcenia Specjalnego w Wejherowie, zamieszczony został specjalny komunikat Głównego Inspektora Sanitarnego.
Prosimy o zapoznanie się z jego treścią.

kliknij!

aktualizacja z dnia 16.11.2018r.Współpraca z pierwszakami

Dnia 22.10.18r na terenie naszej placówki przeprowadzono zajęcia otwarte dla uczniów klasy I Szkoły Podstawowej nr 7 im. Karola Wojtyły w Rumi.
Zajęcia prowadziły: oligofrenopedagog- Monika Cemka oraz terapeuta integracji sensorycznej - Katarzyna Nowicka.
W trakcie zajęć wykorzystano formy i metody pracy z grupą, które w efekcie końcowym miały uwrażliwić zaproszonych uczniów klasy I szkoły podstawowej na potrzeby uczniów niewidomych, szczątkowo widzących i słabowidzących. Scenariusz przeprowadzonych zajęć przewidywał również integrację osób niewidomych ze środowiskiem społecznym.

kliknij!

aktualizacja z dnia 16.11.2018r.Tydzień z bajką

W poniedziałek 5 listopada Pani Mirka, Iza i Małgosia zorganizowały dzień Postaci z Bajek, który zainaugurował Tydzień z Bajką w DPS w Wejherowie. Poniedziałkowe zajęcia odbyły się pod czujnym okiem Baba Jagi. Wysłuchaliśmy bajki o Jasiu i Małgosi oraz obejrzeliśmy jej inscenizację z pięknymi pacynkami oraz własnoręcznie wykonanym domkiem z piernika.

We wtorek gościliśmy dzieci z SP nr 7 z Panią Danusią I Marysią. Wysłuchaliśmy opowiadania żołędziowej czapeczki o kolorach jesiennych liści. Wspólnie wykonaliśmy jesienne, wielobarwne drzewo.

W środę odwiedzili nas wychowankowie grupy D ORW Rumia z panią Martą i p.Irenką. Panie Kasia, Iza i Marta zaprezentowały bajkę o Śpiącej Królewnie. Po jej wysłuchaniu, wszyscy chętnie zabrali się do pracy. Powstał kolorowy i bardzo ciekawy zamek dla królewny.

kliknij!

kliknij!

kliknij!

aktualizacja z dnia 14.11.2018r.100-lecie Niepodległości

Tak wyglądały uroczystości w Domu Pomocy Społecznej w Wejherowie. Wychowankowie i nauczyciele grup rewalidacyjno-wychowawczych, razem z mieszkańcami DPS, świętowali 100-lecie odzyskania niepodległości przez Polskę.

kliknij!

aktualizacja z dnia 14.11.2018r.100-lecie Niepodległości

"100 życzeń na stulecie niepodległej Polski - tak brzmiało hasło przewodnie jubileuszowych uroczystości w Ośrodku Rewalidacyjno-Wychowawczym w Rumi.
Pierwszym prezentem dla dostojnej Jubilatki było wspólne odśpiewanie wszystkich zwrotek Mazurka Dąbrowskiego.
Następnie powędrowały w górę biało-czerwone balony z życzeniami dla Ojczyzny. Świąteczną atmosferę uroczystości podkreślały rekwizyty w czerwonych i białych barwach ( wstęgi, kotyliony, płatki ).
Nie zabrakło też urodzinowego tortu z fajerwerkami i dedykacją.
Na koniec nauczyciele ochotnicy, z panią wicedyrektor na czele, wzięli udział w turnieju wiedzy o Polsce.
Całości dopełniły przepiękne motywy muzyczne i pieśni patriotyczne.

kliknij!

aktualizacja z dnia 09.11.2018r."Kto powiedział, że jesień jest smutna?"

30 października pani Ania Perska i pani Asia Wolanin zaprowadziły wszystkich do Krainy Jesieni.
Prowadziły do niej czarodziejskie wrota. Każdy z uczestników sensorycznych zajęć integracyjnych, mógł zobaczyć, dotknąć, powąchać i usłyszeć z czym najbardziej kojarzy się jesień.
Przekonaliśmy się, że to bardzo radosna i kolorowa pora roku.

kliknij!

aktualizacja z dnia 10.11.2018r.Konkurs "Jesienny wianek"

Komisja, która przydzielała nagrody za wykonanie Jesiennego Wianka miała niełatwe zadanie. Przepiękne prace, grupowe, wykonane w klasach i grupach rewalidacyjno-wychowawczych oraz indywidualne, wykonane przez wychowanków nauczania indywidualnego, zaskakiwały pomysłowością i inwencją twórczą w wykorzystywaniu róznorodnych materiałów.
Ostatecznie nagrody i wyróżnienia zostały rozdane. Gratulujemy wszystkim uczestnikom!
Konkurs przygotowała p.Natalia Narloch, w komisji współpracowały panie Aleksandra Korczyńska i Anita Klein.

kliknij!

aktualizacja z dnia 10.11.2018r.Dzień Superbohatera

W poniedziałek (29-10-2018) w naszej szkole pojawili się superbohaterowie. Tego dnia nasi uczniowie i wychowankowie przebrali się za postaci superbohaterów i aby stać się nimi w pełni, musieli wykonać kilka zadań.
Aby dowieźć swojej siły podnosili ogroooomne ciężary. Nasi superbohaterowie musieli dowieźć swojej szybkości poprzez przenoszenie w jak najkrótszym czasie ciężarków.
Następnie wszyscy uczniowie wspólnie z nauczycielami oraz opiekunami przygotowali maski superbohaterów.
Imprezę przygotowały panie: Joanna Bogusz i Magdalena Milewska.

kliknij!

aktualizacja z dnia 07.11.2018r.Ruszam się przez cztery pory roku- podchody

10.10.2018r. w ramach programu "Ruszam się przez cztery pory roku" odbyły się kolejne z cyklu spotkanie, jesienne zabawy ruchowe. W tym roku dołączyły do wspólnej zabawy klasy SP2 z Rumi oraz uczniowie z SP7 w Wejherowie pod opieką p. Doroty Michalskiej i Rudolfa Simenaka.
Zabawy i konkurencje sportowe odbyły się w terenie leśnym. Przy pomocy mapy i zaznaczonych na niej punktów z zadaniami, uczniowie mieli dojść do mety.
Na zakończenie "Odkrywcy smaku" przygotowali przepyszną szarlotkę. Organizatorami zawodów byli: R.Sychowski, A.Muller, K.Nowicka.

kliknij!

aktualizacja z dnia 21.10.2018r.Dzień Dyni

Co można zrobić z wielką lub małą pomarańczową kulą ? Nasi uczniowie i wychowankowie mogli sprawdzić podczas warsztatów sensorycznych poświęconych dyni. Największa dynia pochodziła z ogródka p.Ani i ważyła ponad 45kg.

kliknij!

aktualizacja z dnia 15.10.2018r.Dzień Treningu

W dniu 27.09. odbył się Dzień Treningu połączony z programem autorskim z cyklu "Odkrywcy smaków".
Celem spotkania była integracja społeczności szkolnej, wyzwolenie aktywności własnej wychowanków oraz wykorzystanie jesiennych owoców do przygotowania zdrowego posiłku.
W tym roku uczniowie mieli za zadanie:
- przejście przez tunel,
- pokonanie dystansu z kocem obciążeniowym,
- rzut piłką do celu,
- pokonanie toru przeszkód,
- przesuwanie piłeczek po linie,
- spacer z liną.
Na zakończenie rywalizacji sportowej, organizatorzy, p. Aleksandra Muller oraz p. Radosław Sychowski rozdali pamiątkowe medale, a na wszystkich czekał poczęstunek, który został przygotowany przez uczennice z grupy IIIA pod czujnym okiem p. Katarzyny Nowickiej.

kliknij!

aktualizacja z dnia 08.10.2018r.Dzień Chłopaka

30 września obchodzimy Dzień Chłopaka. Z tej okazji spotkaliśmy się, by wspólnie uhonorować naszych dżentelmenów.
Każdy chłopak mógł się tego dnia poczuć trochę bardziej dorosły, otrzymał więc wąsy oraz męską muszkę, ozdobioną przez koleżanki. Solenizanci przypieczętowali również swoim podpisem legitymację Super Chłopaka.
Imprezę prowadzili: p.Asia, p.Magda oraz p.Radek.

kliknij!

aktualizacja z dnia 01.10.2018r.Florystyczne zakończenie lata

Zaczęła się jesień, a w naszej placówce kwiatowo pożegnaliśmy lato. Pani Natalia Narloch przygotowała warsztaty florystyczne, podczas których uczniowie i wychowankowie wraz z wychowawcami, aranżowali swój bukiet, którym ozdobili wnętrze klasy.

kliknij!

aktualizacja z dnia 30.09.2018r.O małej Patrycji…

W poniedziałek, 25 września, odeszła od nas nasza wychowanka Patrycja. Wspomnijmy:

O małej Patrycji…

Spotkałam Motyla…
Był piękny, wielobarwny.
Wesoło i delikatnie poruszał skrzydełkami.
Kiedy się ożywiał, trzepot był tak silny, że zarażał swoją mocą nas dorosłych.
Wkradł się w nasze serca, specjalnie o to nie zabiegając.
Bo czyż można było pozostać nieczułym na trochę nieporadny, dziecięcy szczebiot, z trudem wypowiadane słowa. Słowa, które były potęgą miłości, przynależności, zaufania. Słowa, które opiekunom przynosiły ukojenie…
A uśmiech…, ten przecudownie promienny uśmiech. Uśmiech radości. Uśmiech, który pokrzepiał, wzmacniał, wytyczał drogi, dawał wskazówki, nie pozwalał zwątpić w służbę przy Niej. Służbę, która dzięki temu nie była tylko obowiązkiem. Była spotkaniami, za którymi się tęskni…
Kiedy usłyszymy: ko – cham, Pa – ti.., kto przypomni jak wołają zwierzątka?
Kto zadzwoni telefonem żeby „troszkę się poskarżyć”?
Komu najwierniejsza przytulanka będzie wygrywać cichutkie kołysanki, a Mimi odpowie na uruchomione przyciski?
Motyl, który długo chciał pozostać z nami, tylko upuścił z oczu drobne kryształki…, a potem spotkał Motyla Nocy i…odfrunął.
Tam, gdzie jest, będzie mógł Kogoś bardzo mocno kochać i tulić do małej duszyczki.
A gdy już odpocznie, a nasz ból nieco ucichnie, będziemy Go wiosną witać pięknymi wspomnieniami obserwując taniec motyli pośród ukwieconych łąk i ogrodów.
(wrzesień, 2018 mk)

kliknij!

aktualizacja z dnia 30.09.2018r.Światowy Dzień Uśmiechu 2018

Podczas Światowego Dnia Uśmiechu w naszej placówce nie mogło zabraknąć radości i dobrej zabawy.
Na spotkanie zaprosiły i cytryną częstowały panie: Katarzyna Nowicka i Marta Lademann.
W grupach w DPS, wychowankowie razem z paniami Izabelą Cerańską i Mirosławą Marzejon dekorowali salę wielkim własnoręcznie namalowanym uśmiechem.

kliknij!

aktualizacja z dnia 26.09.2018r.Sprzątanie Świata 2018

Sprzątanie Świata w Ośrodku Rewalidacyjno-Wychowawczym w Rumi. Akcją koordynowała p. Magdalena Milewska.

kliknij!

aktualizacja z dnia 23.09.2018r.Sensoplastyka i ja-Lato

We wtorek - 18 września- spotkaliśmy się na kolejnych warsztatach sensorycznych. Tematyką spotkania było Wspomnienie Lata. Lato, jako czas ciepła, symbolizuje kolor czerwony. Taki też dominował podczas zajęć.
Na spotkanie w ramach programu "Sensoplastyka i ja", zaprosiły wszystkich panie Anna Perska, Aleksandra Korczyńska oraz Anita Klein.

kliknij!

aktualizacja z dnia 20.09.2018r.Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2018/19

W poniedziałek 03.09.rozpoczęliśmy nowy rok szkolny 2018/19.
Pani wicedyrektor Marzanna Dróżdż przywitała całą społeczność szkolną i życzyła wszystkim wytrwałości w dążeniach do celu.

kliknij!

aktualizacja z dnia 06.09.2018r.Rozpoczęcie roku szkolnego 2018/19

Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2018/19,
w Ośrodku Rewalidacyjno-Wychowawczym w Rumi,
odbędzie się 03.09.2018r.
o godz. 9.30.


kliknij!

aktualizacja z dnia 29.08.2018r.Archiwum

Informacje o wydarzeniach, uroczystościach i imprezach, które odbyły się w roku szkolnym 2017/18 zostały przeniesione do archiwum.

Zapraszamy na chwile wspomnień tu:
Archiwum


aktualizacja z dnia 29.08.2018r.