Powiatowy Zespół Kształcenia Specjalnego w Wejherowie

Ośrodek Rewalidacyjno-Wychowawczy w RumiMateriały dla uczniów/
wychowanków:


Ośrodek Rewalidacyjno-Wychowawczy


Szkoła Podstawowa


Wczesne Wspomaganie Rozwoju


Kontakt
AktualnościKochani!
Oto nadszedł czas zasłużonego odpoczynku po miesiącach wytężonej pracy. Wszystkim Uczniom życzymy więc by tegoroczne wakacje były ciepłe i radosne. Niech każdy dzień wakacyjnych przygód pozostanie w waszej pamięci. Odpoczywajcie w pełnym słońcu, zbierając siły na nadchodzące w nowym roku wyzwania. Pamiętajcie o wysiłku fizycznym i waszej sprawności, aby utrzymać ja na jak najwyższym poziomie.
Dziękujemy.Nauczyciel: Radosław Sychowski

aktualizacja z dnia 26.06.2020r.Zajęcia świetlicoweWitamy!
przed Wami ostatnie propozycje zajęć świetlicowych przed wakacyjną przerwą. Zachęcamy do wykonania zadań, zrobienia prac plastycznych oraz wysłuchania opowiadań i wakacyjnych piosenek. Zapoznajcie się również z zasadami, które pozwolą Wam bezpiecznie spędzić wakacje. My ze swojej strony dziękujemy za wspólnie spędzony czas, życzymy Wam radosnych, ciekawych a przede wszystkim bezpiecznych wakacji. Pozdrawiamy :)
Wakacje ------>

Bezpieczeństwo na wakacjach ------>Nauczyciele: A. Szczetyńska, M. Gozdowska

aktualizacja z dnia 25.06.2020r.Zajęcia świetlicoweKochani,
dziś przesyłamy Wam ostatnią propozycję zajęć terapeutycznych, usprawniających ruchowo i rekreacyjnych: Prezentacja
Nadszedł czas wakacji. Przez cały rok szkolny pięknie pracowaliście, przed Wami zasłużony odpoczynek. Korzystajcie ze słońca i cieszcie się wolnym czasem. Życzymy Wam bezpiecznych wakacji i do zobaczenia we wrześniu. :)


Nauczyciele: K. Bednarska, I. Cerańska, M. Konkol,

aktualizacja z dnia 22.06.2020r.Zajęcia usprawniania funkcjonalnegoWitam was serdecznie! Kolejna propozycja ćwiczeń dla was, która będzie miała zbawienny wpływ na wasze plecy!
Mam nadzieję, że jesteście gotowi! Przy wykonywaniu ćwiczeń pamiętajcie, aby wsłuchać się dokładnie w słowa instruktora, pamiętajcie aby ćwiczenia wykonywać na miarę własnych możliwości i zachęcić do tego waszych współmieszkańców.
Jeśli nie podoba Ci się ten zestaw ćwiczeń, wybierz dla siebie coś co lubisz z wielu propozycji, które już wam wysłałem.

Ćwiczenia na kręgosłup- film


Powodzenia!
Nauczyciel: Radosław Sychowski

aktualizacja z dnia 19.06.2020r.Zajęcia usprawniania funkcjonalnegoDzień dobry!
Kolejny dzień przed nami, a ja mam dla was kolejna propozycję ćwiczeń, które będą miały dobroczynny wpływ na wasz kręgosłup, a co za tym idzie pomogą wam w prawidłowym funkcjonowaniu.
Pamiętajcie aby zachęcić do ćwiczeń wszystkich waszych bliskich i aby słuchać tego, co mówi wam ciało w czasie treningu!
Ćwiczymy na miarę własnych możliwości!

------------->Ćwiczenia na kręgosłup - film

Powodzenia!
Nauczyciel: Radosław Sychowski

aktualizacja z dnia 17.06.2020r.Zajęcia świetlicoweWkrótce wakacje ------>Nauczyciele: A. Szczetyńska, A. Korczyńska, M. Gozdowska

aktualizacja z dnia 17.06.2020r.Zajęcia usprawniania funkcjonalnegoDzień dobry!
Dzisiaj powzmacniamy nasz kręgosłup. Plecy i kręgosłup są takimi częściami naszego ciała, o które nieustannie musimy dbać. Dlatego namawiam was do ćwiczeń z instruktorką z filmiku.
Pamiętajcie ćwiczymy na miarę własnych możliwości. Zachęcając do tego naszych bliskich. Trzymam za was kciuki.
------------->Ćwiczenia-film<-------------

Powodzenia!Nauczyciel: Radosław Sychowski

aktualizacja z dnia 15.06.2020r.Zajęcia świetlicoweKochani, Po weekendzie proponujemy Wam zabawy świetlicowe. Mamy nadzieję, że każdy znajdzie tu coś dla siebie.
W razie pytań pozostajemy do Państwa dyspozycji.
Link do zajęć: Idzie lato.

Pozdrawiamy i życzymy dobrego tygodnia.


Nauczyciele: K. Bednarska, I. Cerańska, M. Konkol, A. Muller, N. Narloch

aktualizacja z dnia 15.06.2020r.Zajęcia świetlicoweWitamy!
Zadania na ten tydzień są przepełnione letnimi kolorami, obrazami i smakami. Liczymy, że wykonacie je chętnie a efektami podzielicie się z nami np. poprzez zdjęcia swoich prac :)
Życzymy Wam fantastycznej zabawy a przy okazji miłego i spokojnego długiego weekendu.
Morze i jego mieszkańcy ------>Nauczyciele: A. Szczetyńska, A. Korczyńska.

aktualizacja z dnia 10.06.2020r.Zajęcia usprawniania funkcjonalnegoWitajcie!
Przedstawiam wam dzisiaj propozycję ćwiczeń na kręgosłup lędźwiowy.
Jest to propozycja, którą jaknajbardziej możecie zaproponować waszym bliskim, którzy też narzekają na ból w dolnym odcinku pleców.
Pamiętajcie ćwiczcie na miarę własnych możliwości i pod kontrolą kogoś z waszych bliskich.
------------>Ćwiczenia na zdrowy kręgosłup<-------------

Nauczyciel: Radosław Sychowski

aktualizacja z dnia 09.06.2020r.Zajęcia usprawniania funkcjonalnegoWitajcie!
Dzisiaj tak jak ostatnio zachęcam was do wykonania jednego prostego ćwiczenia, które wpływa bardzo dobrze na nasz organizm.
Pamiętajcie aby zachęcić do wykonania ćwiczenia z wami swoich bliskich, oczywiście nie musi być ono wykonane identycznie jak na rycinie, bo wasze ciało może stawiać pewne ograniczenia.
Ćwiczenie wykonujemy na miarę własnych możliwości.Nauczyciel: Radosław Sychowski

aktualizacja z dnia 08.06.2020r.Zajęcia świetlicoweKochani Wychowankowie, drodzy Rodzice,
We wtorek obchodzimy dzień przyjaciela, dlatego nasze zajęcia w tym tygodniu będą dotyczyły właśnie tego tematu.
W razie pytań pozostajemy do Państwa dyspozycji.
Link do zajęć: Dzień Przyjaciela
Pozdrawiamy i życzymy dobrego tygodnia.


Nauczyciele: K. Bednarska, I. Cerańska,, N. Narloch, M. Konkol

aktualizacja z dnia 08.06.2020r.Zajęcia usprawniania funkcjonalnego


Nauczyciel: Radosław Sychowski

aktualizacja z dnia 04.06.2020r.Zajęcia świetlicoweWitamy.
W tym tygodniu proponujemy Wam zajęcia związane z latem i wszystko co się z nim kojarzy. Oprócz tego macie do dyspozycji zadania z okazji Dnia Ojca.
Powodzenia :)
LATO ------>

Dzień Ojca ------>Nauczyciele: A. Szczetyńska, M. Gozdowska. A. Korczyńska.

aktualizacja z dnia 04.06.2020r.Zajęcia usprawniania funkcjonalnegoWitajcie!
Mam dla was propozycje kolejnych ćwiczeń, zachęcam was do aktywności fizycznej, najlepiej namówcie do tego też waszych bliskich.
Propozycje ćwiczeń ------>Nauczyciel: Radosław Sychowski

aktualizacja z dnia 03.06.2020r.Zajęcia usprawniania funkcjonalnegoWitam Was Moi Drodzy!
Chciałbym wam dzisiaj przekazać kilka ważnych informacji odnośnie ćwiczeń, także proszę aby każdy z was zapoznał się z Treningowym Niezbędnikiem, który jest częścią jednego z opracowań, które dla was szykujemy. Zapoznajcie się po to abyście wszystko dokładnie jeszcze raz sobie przypomnieli i wiedzieli co ważne jest podczas ćwiczeń. Kiedy pracujemy razem na zajęciach to Ja pamiętam o tych rzeczach, ale teraz kiedy jesteście w domu warto uzmysłowić sobie lub przypomnieć tych kilka ważnych informacji!

DOMOWY NIEZBĘDNIK TRENINGOWY
• ZNAJDŹ MOTYWACJĘ- odpowiedz sobie na pytanie dlaczego chcesz cwiczyć. Stan gotowości psychicznej i przekonanie,że to, co robisz jest dla Ciebie dobre i słuszne, to klucz do sukcesu. Pamiętaj, ze gwarancją poprawy stanu funkcjonalnego i kondycji jest zmuszenie organizmu do większego wysiłku niż ten, do którego przywykł. Zatem pamiętraj, że po prostu musisz się zmęczyć!
• PORA DNIA- zastanów się, która pora dnia jest dla Ciebie najodpowiedniejsza. Zaplanuj ćwiczenia tak aby nic Cię nie rozpraszało i nie przeszkadzało. Wyłącz telefon, skoncentruj się na wykonywanych ćwiczeniach, jeśli ćwiczysz z instruktorem z internetu skup się dokładnie na tym co mówi.
• WYWIETRZ POMIESZCZENIE- stały dopływ świeżego powietrza jest podstawą prawidłowych ćwiczeń.
• ODPOWIEDNIE MIEJSCE- powierzchnia w miejscu w którym ćwiczysz powinna być dostosowana do wykonywanych ruchów, najbezpieczniejsza jest podłoga i materac na niej, ale materac nie jest obowiązkowy, może to też być koc, duży ręcznik lub dywan.
• ODPOWIEDNI STRÓJ- by dobrze się korygować w czasie ćwiczeń, ćwicz w wygodnym, niekrępującym ruchów ale nie za obszernym stroju. Najlepiej by był wykonany z oddychającej tkaniny, która pochłania pot. Dobrze jest ubrać się „na cebulkę”. Koniecznie pamiętaj o odpowiednim obuwiu, które stabilizuje ruch w stawach, jeśli nie lubisz w domu ćwiczyć w butach zaopatrz się w skarpetki antypoślizgowe.
• ZAKRES RUCHU W STAWACH- jest bardzo ważny, jeśli czujesz ograniczenie w ruchu, może to oznaczać, że masz przykurczone mięśnie. Jeśli są one przykurczone, najpierw należy je rozciągnąć, przywracając elastyczność, a dopiero potem wzmacniać.
• KONTROLA ODDECHU- wdech nosem, wydech ustami
• RÓWNOMIERNIE ROZWIJAJ MIĘŚNIE- czyli dbaj w takim samym stopniu o każdą partię mięśni, postaraj się codziennie ćwiczyć inną partię mięśni, albo ćwiczyć ogólnokondycyjnie.
• TWOJE CIAŁO CZUJE- słuchaj tego co mówi Twoje ciało, gdy rozpoczniesz ćwiczenia, lepiej poznasz swoje ciało i to ono wyznaczy granicę między zdrowym zmęczeniem, a bólem.
• BÓL TO ALARM- ból informuje o nieprawidłowym wykonaniu ćwiczenia lub przetrenowaniu. Kiedy ciało wyśle Ci sygnał bólowy to znaczy przyhamuj !!! Przyłóż woreczek wypełniony lodem, spróbuj rozciągnąć bolące miejsce, jeśli to nie pomaga skonsultuj się z lekarzem.
• MUZYKA- odpowiednio dobrana nadaje rytm i wspomaga ruch. Wybieraj taką która zmobilizuje Cię do działania i doda energii.
• LUSTRO- potrzebne jest do tego abyś prawidłowo korygował swoje ciało, postawę i ewentualne błędy.
• PIJ W CZASIE I PO TRENINGU- najlepszymi płynami są woda lub napoje izotoniczne, są one niezbędne w systemie chłodzenia organizmu, potrzebne w dostarczaniu składników odżywczych tkankom i zachowaniu odpowiedniej objętości krwi w organizmie.
• DIETA ZRÓWNOWAŻONA- pod względem jakościowym i ilościowym wpływa na jakość naszego treningu. Postaraj się nie jeść przed samym treningiem, zrób to co najmniej 20-30 minut wcześniej.
• ZMĘCZENIE- ZAKWASZENIE- spowodowane przede wszystkim zużyciem glikogenu mięśniowego, ale też mikrourazami na poziomie komórkowym mięśni, które stale towarzyszą wysiłkom i naprawiają się w procesie regeneracji.Nauczyciel: Radosław Sychowski

aktualizacja z dnia 02.06.2020r.Dzień DzieckaPropozycje zajęć na Dzień Dziecka------>
Nauczyciel: Agnieszka Majewska

aktualizacja z dnia 01.06.2020r.Zajęcia świetlicowe - Dzień DzieckaKochane dzieci,
dziś Wasz dzień, który chcemy z Wami świętować przez cały tydzień i dłużej.
Z tej okazji przygotowałyśmy dla Was zestaw zabaw,
które znajdziecie tu--------> DZIEŃ DZIECKA

Życzymy Wam, abyście zawsze byli zdrowi, szczęśliwi i uśmiechnięci.


Nauczyciele: M. Konkol, I. Cerańska, A. Muller, N. Narloch, K. Bednarska

aktualizacja z dnia 01.06.2020r.Propozycja ćwiczeń z zakresu Terapii WidzeniaWitajcie Kochani:)
Proponuję ćwiczenia i zabawy na kolejne wspólne rodzinne zajęcia:)


Propozycje ćwiczeń------>

Propozycje filmów------>


Pozdrawiam serdecznie.


Nauczyciel: Agnieszka Majewska

aktualizacja z dnia 29.05.2020r.Zajęcia świetlicoweWitamy.
Z okazji Dnia Dziecka przedstawiamy Wam mnóstwo wspaniałych zadań, które śmiało wykonacie wspólnie z najbliższymi. Udanej zabawy.
Rodzina - ćwiczenia------>

Prawa Dziecka------>


Pozdrawiamy i życzymy dobrego tygodnia.

Nauczyciele: A. Szczetyńska, M. Gozdowska. A. Korczyńska.

aktualizacja z dnia 29.05.2020r.Zajęcia świetlicoweKochani,
Po weekendzie przesyłamy Wam zabawy świetlicowe, do wykorzystania w wolnym czasie.
W razie pytań pozostajemy do Państwa dyspozycji.
Link do zajęć: Propozycje zajęć.
Pozdrawiamy i życzymy dobrego tygodnia.

Nauczyciele: K. Bednarska, I. Cerańska,, A. Muller, N. Narloch

aktualizacja z dnia 25.05.2020r.Zajęcia świetlicoweWitamy. W Polsce Dzień Matki obchodzony jest co roku 26 maja od 1923 r.
Dzień Matki ustalono po to, aby ludzie przynajmniej raz w roku zastanowili się, jak ważna jest rola mamy w ich życiu, zwrócili uwagę na wysiłek, jaki matki wkładają w pielęgnację swoich rodzin.
Z tej okazji przygotowałyśmy dużo wspaniałych zajęć z tej tematyki ale nie tylko :)
Zapraszamy do skorzystania z naszych propozycji, każdy powinien znaleźć coś dla siebie.
Udanej zabawy!!!
Laurka na Dzień Matki------>

Propozycje na Dzień Matki------>

Bajki------>


Nauczyciele: A. Szczetyńska, M. Gozdowska. A. Korczyńska, S. Butajło

aktualizacja z dnia 21.05.2020r.Jan Paweł II czyli jak Karolek został Papieżem cz.VIII - zakończenie.Jak ksiądz Karol został wikarym------>

Jak ksiądz Karol został wujkiem ------>

Jak ksiądz Karol został biskupem ------>

Jak biskup Karol został arcybiskupem ------>

Jak arcybiskup Karol został kardynałem ------>

Jak kardynał Karol Wojtyła został papieżem ----->

Zakończenie ----->

Opracowanie: Mariola Gozdowska

aktualizacja z dnia 18.05.2020r.Zajęcia świetlicoweKochani,
Po weekendzie przesyłamy dla Was porcję kolejnych zabaw świetlicowych. Mamy nadzieję, że każdy znajdzie tu coś dla siebie.
W razie pytań pozostajemy do Państwa dyspozycji.
Link do zajęć: Prezentacja interaktywna.
Pozdrawiamy i życzymy dobrego tygodnia.

Nauczyciele: K. Bednarska, M. Cemka, I. Cerańska, M. Konkol, A. Muller, N. Narloch

aktualizacja z dnia 18.05.2020r.Jan Paweł II czyli jak Karolek został Papieżem cz.VII.Jak kleryka Karola potrąciła cięzarówka ------>

Jak kleryk Karol zamieszkał w pałacu biskupim ------>

Jak kleryk Karol został księdzem ------>Opracowanie: Mariola Gozdowska

aktualizacja z dnia 15.05.2020r.Spotkanie z bajkąW ramach „Spotkania z bajką” przedstawiamy propozycję dla naszych podopiecznych. Wybrałyśmy film animowany „W głowie się nie mieści”. Jest to pouczająca rodzinna opowieść o emocjach, które przeżywają bohaterowie bajki.

Link do filmu do obejrzenia: ------>W głowie się nie mieści.

Na seans filmowy proponujemy przygotowanie wraz z całą rodziną orzeźwiającego smoothie.


Po seansie zapraszamy do wspólnej zabawy.
Już niebawem świętujemy Dzień Matki. Z tej okazji podajemy propozycję wykonania dla mam upominku w postaci pracy plastycznej.
Propozycje zajęć ------>

Życzymy przyjemnej zabawy i wspaniałych chwil spędzonych z rodziną.

Nauczyciele: Magdalena Milewska, Jolanta Szczepańska, Aleksandra Korczyńska

aktualizacja z dnia 15.05.2020r.Zajęcia rozwijające komunikację - grupa IIICTemat : Budowanie zdań pojedynczych nierozwiniętych i rozwiniętych, złożonych.
Materiał: Karty pracy – opowiedz o tym, jakie jest otoczenie wokół nas w zależności od pogody.
Karty pracy: ------>


Nauczyciel:Agnieszka Domańska

aktualizacja z dnia 15.05.2020r.Zajęcia usprawniania funkcjonalnegoDzień dobry! Dzień dobry!
Jak tam się macie? Zrelaksowani, a może jednak jeszcze nie???
Dzisiaj kolejna dawka ćwiczeń relaksacyjnych, zeszłym razem nawiązywaliśmy do koncepcji ćwiczeń Pillates, dzisiaj spróbujemy bardzo delikatnej Jogi.
Oczywiście pamiętajcie ćwiczymy na miarę własnych możliwości nie narażając naszego ciała na powstanie uszkodzeń i urazów. Zachęćcie rodzinę do współpracy, dla korzyści każdego z was.
Pamiętajcie jeżeli proponowany trening wam nie odpowiada to z pośród wszystkich przedstawionych dotychczas ćwiczeń wybierz te, które najbardziej lubisz.
Ćwiczenia ------>Relaksacja
Powodzenia!
Opracowanie: Radosław Sychowski

aktualizacja z dnia 15.05.2020r.Zajęcia rewalidacyjno-wychowawcze - grupa D1. Wędrówki Skrzata Borówki - odc. 3 - Łąka
2. Dzięcięce przeboje: Bzz ------>
Nauczyciel: Magdalena Milewska

aktualizacja z dnia 15.05.2020r.Jan Paweł II czyli jak Karolek został Papieżem cz.VI.Karol pracuje w kamieniołomach ------>

Jak zachorował ojciec Karola ------>

Jak Karol podjął ważną decyzję ------>Opracowanie: Mariola Gozdowska

aktualizacja z dnia 14.05.2020r.Przysposobienie do pracy - grupa IIICPropozycje interaktywnych prezentacji na platformie Genialy:

1.Kuchnie świata

2.Skarbonka-funkcje pieniądza

3.Służą nam pomocą - zawody

Nauczyciel: Monika Cemka

aktualizacja z dnia 14.05.2020r.Zajęcia rewalidacyjno-wychowawcze - grupa DPropozycje zajęć "Na majowej łące" ------>Opracowanie: A. Szczetyńska,

aktualizacja z dnia 14.05.2020r.Zajęcia usprawniania funkcjonalnegoDzień dobry!!
Kochani ostatnimi ćwiczeniami rozpoczęliśmy wymyślony przez nas Tydzień Relaksacyjny, który w zaistniałej sytuacji przyda się każdemu z nas ! Dlatego dzisiaj też przedstawiamy wam zestaw ćwiczeń relaksacyjnych dla całego ciała.
Aktualnie każdy z nas jest poddenerwowany i zestresowany nie wiedząc co czeka nas w najbliższej przyszłości, już bardzo chcielibyśmy usłyszeć wiadomość o powrocie do szkoły i normalności. Ale to zapewne już niebawem.
Tymczasem spróbujmy zaznać co nieco spokoju i relaksu za pomocą aktywności fizycznej.
Osobiście bardzo zachęcam do przedstawionego poniżej treningu!
Klikajcie na poniższy link, przygotujcie wygodne poduszki, koce czy też materace i START!!!
Ćwiczenia ------>Relaksacja
Powodzenia!
Opracowanie: Radosław Sychowski

aktualizacja z dnia 14.05.2020r.Zajęcia świetlicoweWitamy. Zapraszamy do skorzystania z naszych propozycji, każdy powinien znaleźć coś dla siebie. Udanej zabawy!!!
Zabawy z plasteliną ------>

Karty pracy-śladami pór roku ------>

Ka Opracowanie: A. Szczetyńska, M. Gozdowska. S. Butajło

aktualizacja z dnia 14.05.2020r.Jan Paweł II czyli jak Karolek został Papieżem cz.V.Karol podwójny aktor ------>

Karol rozmawia z dziewczynką ------>


Opracowanie: Mariola Gozdowska

aktualizacja z dnia 13.05.2020r.Zajęcia usprawniania funkcjonalnegoHej Hej!
Witamy nowy dzień, a razem z nim nowe propozycje ćwiczeń.
Mam nadzieję, że czujecie się dobrze i nie ma żadnych przeciwwskazań do rozpoczęcia aktywności ruchowej. Tak jak zawsze postarajcie się namówić do udziału w ćwiczeniach waszych bliskich, dla nich ruch też jest bardzo ważny. Ćwiczymy na miarę własnych możliwości przekraczając tylko te granice, które sami sobie wyznaczamy. W trakcie ćwiczeń słuchajcie tego co „mówi” wasze ciało i kiedy już protestuje to nie męczcie go bardziej.
Dzisiaj propozycja ćwiczeń rozluźniających, czy też relaksujących.
Zachęcam do wykonania tego treningu ------> Relaksacja

Powodzenia!
Opracowanie: Radosław Sychowski

aktualizacja z dnia 13.05.2020r.Jan Paweł II czyli jak Karolek został Papieżem cz.IV.Jak starszy brat niósł młodszego ------>

Karolek poznaje księdza Figlewicza ------>

Karol i pan Karol otrzymali telegram ------>


Opracowanie: Mariola Gozdowska

aktualizacja z dnia 12.05.2020r.Zajęcia usprawniania funkcjonalnegoWitajcie!
Dzisiaj propozycja wzmocnienia kończyn dolnych przy pomocy taśmy, równie dobrze możecie użyć elastycznego sznurka lub gumki takiej jak w krawiectwie. Same ruchy możecie wykonywać też bez gumy. Liczy się każda aktywność!
Pamiętajcie aby ćwiczenia dostosować do waszych potrzeb, tak aby zbytnio się nie sforsować. Zachęćcie rodziców, rodzeństwo i pozostałych członków rodziny do uczestnictwa we wspólnym wysiłku.
Powodzenia, odsyłam do filmiku gdzie Pani instruktorka wszystko wam pokaże!
Ćwiczenia, materiał filmowy ------>ćwiczenia z taśmą.
Opracowanie: Radosław Sychowski

aktualizacja z dnia 12.05.2020r.Zajęcia rewalidacyjno-wychowawcze - grupa D

Scenariusz zajęć ----->Opracowanie: Monika Cemka

aktualizacja z dnia 12.05.2020r.Jan Paweł II czyli jak Karolek został Papieżem cz.III.Karolek po raz pierwszy przyjął do serca Pana Jezusa ------>

Karolek ostatni raz pocałował mamę ------>


Opracowanie: Mariola Gozdowska

aktualizacja z dnia 11.05.2020r.Zajęcia świetlicoweKochani, w piątek 15 maja, obchodzimy święto Niezapominajki.
Z tej okazji chcemy was zaprosić do wspólnej zabawy. Aby bliżej zapoznać się z tym niezwykłym kwiatem, obejrzyjcie prezentację, która powstała specjalnie na tę okoliczność------> link do prezentacji.

Następnie spróbujcie zasiać swoje własnie niezapominajki i pamiętacie aby powiedzieć komuś coś miłego, to każdemu uprzyjemni dzień. Teraz wykonajcie zakładkę do książki. Następnie podzielcie się ze światem swoimi pięknymi pracami, poprzez wysłanie ich zdjęć na adres: i.ceranska@pzks.edu.pl lub k.bednarska@pzks.edu.pl. Prace pokażemy na stronie naszego ośrodka, a po powrocie do szkoły ozdobimy nimi nasze ściany.

Na koniec chwila relaksu. Instrukcje do polecanych przez nas aktywności znajdziecie w prezentacji. Dziękujemy.


Opracowanie: Katarzyna Bednarska, Izabela Cerańska

aktualizacja z dnia 11.05.2020r.Zajęcia usprawniania funkcjonalnegoDzień dobry!
Kochani dzisiaj kilka propozycji ćwiczeń kończyn górnych. Mam nadzieję, że opis będzie dla was łatwy, oczywiście jako podpowiedz jak mają wyglądać ćwiczenia dorzucam też zdjęcia.
Pamiętajcie ćwiczmy na miarę własnych możliwości !
Zachęćcie bliskich do współpracy!
Pozdrawiam Ćwiczenia ------>

Powodzenia!
Opracowanie: Radosław Sychowski

aktualizacja z dnia 11.05.2020r.Zajęcia świetlicoweDrodzy Rodzice, kochani Wychowankowie,
witamy po weekendzie. Mamy nadzieję, że jesteście wypoczęci i gotowi do pracy. Propozycje zabaw świetlicowych na ten tydzień znajdziecie pod linkiem:
-------> propozycje zadań.

W razie pytań pozostajemy do dyspozycji.
Pozdrawiamy i zapraszamy do wspólnej zabawy.
Opracowanie: K. Bednarska, M. Cemka, I. Cerańska, M. Konkol, A. Muller, N. Narloch

aktualizacja z dnia 11.05.2020r.Zajęcia rozwijające komunikowanie sięTemat : Formułowanie odpowiedzi na pytania.
Materiały : Karty pracy – odpowiedz na pytania, dopasuj brakujące elementy.
Karty pracy ---->


Opracowanie: Agnieszka Domańska

aktualizacja z dnia 11.05.2020r.Jan Paweł II czyli jak Karolek został Papieżem cz.II.Karolek zadaje mnóstwo pytań ------>

Bramkarz strzela gola ------>


Opracowanie: Mariola Gozdowska

aktualizacja z dnia 08.05.2020r.Zajęcia rewalidacyjno-wychowawcze - grupa DWiosenne drzewo ------>

Bal na łące ------>

Bąki z łąki ------>


Opracowanie: Magdalena Milewska

aktualizacja z dnia 08.05.2020r.Materiały do zajęć - IIIC SSPdPUsprawnianie zmysłu słuchu oraz koordynacji wzrokowo-słuchowej.
Scenariusz zajęć ------>

Opracowanie: Monika Cemka

aktualizacja z dnia 08.05.2020r.Zajęcia rewalidacyjno-wychowawcze - grupa DTemat tygodnia: Wiosenna łaka
Scenariusz zajęć ------>

Opracowanie: Monika Cemka

aktualizacja z dnia 08.05.2020r.Grupa III BTemat tygodnia: Poznajemy zawody i miejsca pracy.
04-08.05.20r ------>

Opracowanie: Magdalena Milewska

aktualizacja z dnia 08.05.2020r.Zajęcia usprawniania funkcjonalnegoWitam!
Dzisiaj przedstawię wam na zdjęciach z krótkim instruktażem jak należy ponieść się po upadku.
Niektórzy z was nie mają z tym problemu, inni będą potrzebować pomocy osób trzecich, a jeszcze inni będą mogli skorzystać właśnie z tych instrukcji przedstawionych poniżej.
Pozdrawiam Was serdecznie i pamiętajcie o dawce codziennego ruchu!
Ćwiczenia ------>

Powodzenia!
Opracowanie: Radosław Sychowski

aktualizacja z dnia 08.05.2020r.Zajęcia świetlicoweWitamy. W tym tygodniu skupimy się głównie na tematyce związanej z kolorową łąką i jej mieszkańców.
Mamy nadzieję, że propozycje zajęć Wam się spodobają. Udanej zabawy!!!
Materiały do zajęć ------>

Materiały do zajęć ------>

Opracowanie: A. Szczetyńska,M. Kanciał, M. Gozdowska. S. Butajło

aktualizacja z dnia 08.05.2020r.Jan Paweł II czyli jak Karolek został PapieżemWstęp ------>

Narodziny Karola ------>

Niesamowita historia ----->


Opracowanie: Mariola Gozdowska

aktualizacja z dnia 07.05.2020r.Zajęcia usprawniania funkcjonalnegoWitam!
Moi Mili!
Dzisiaj kolejna dwie propozycje, pierwsza w linku poniżej dla osób z obniżoną sprawnością ruchową, łatwe i przyjemne ćwiczenie. Pamiętajcie aby ćwiczenia wykonywać na podłodze, tam jesteście najbezpieczniejsi, gdyż nie ma możliwości aby z niej spaść.
Ćwiczenie wykonujecie na miarę własnych możliwości, zachęćcie bliskich do udziału w ćwiczeniu.
Odsyłam was do poniższego linka ------> materiał filmowy

Dla osób sprawnych ruchowo również propozycja w filmiku, instruktorka dokładnie wytłumaczy i pokaże wam ćwiczenia. Także kopiujecie link do okna przeglądarki i zaczynajcie.
Przypominam wam, że aktywność fizyczna pomaga nam zachować sprawność organizmu i wydolność wszystkich układów w naszym ciele, pomaga również w utrzymaniu równowagi psychicznej.
Zachęcam raz jeszcze do ćwiczeń -------> materiał filmowy

Powodzenia !!!
Opracowanie: Radosław Sychowski

aktualizacja z dnia 07.05.2020r.Zajęcia usprawniania funkcjonalnegoDzień dobry! Dzień dobry!!
Nowy dzień - nowe ćwiczenia, Kochani zachęcam do aktywności, pamiętajcie, że ruch to zdrowie.
Dzisiejsza propozycja to ćwiczeń w pozycji leżącej na boku. Ćwiczcie w miarę waszych możliwości.
Skopiuj link i wklej w okno swojej przeglądarki i START: Ćwiczenia

Powodzenia!
Opracowanie: Radosław Sychowski

aktualizacja z dnia 06.05.2020r.Kreatywny czas wolnyMateriały ------>

Nauczyciel: Agnieszka Trendel

aktualizacja z dnia 05.05.2020r.Zajęcia rozwijające komunikację - IIIATemat : Przedstawianie kolejności wydarzeń, używanie słów określających następstwa czasowe.
Materiały : Karty pracy – wytnij i ułóż obrazki we właściwej kolejności, opowiedz historyjkę przedstawioną na obrazkach.
Materiały do zajęć ------>

Opracowanie: Agnieszka Domańska

aktualizacja z dnia 05.05.2020r.Zajęcia usprawniania funkcjonalnegoDzień dobry!!!
Kochani ćwiczenia czas zacząć!
Dzisiaj proponuję dla osób z większą sprawnością fizyczną ćwiczenia stawu skokowego i stopy, odsyłam was do filmiku, który w dokładny sposób pokaże wam jak ćwiczyć.
Pamiętajcie nie wykonujcie ćwiczeń „na siłę” i zachęćcie do udziału rodzinę.

Materiał filmowy ------>Ćwiczenia stóp
Dla osób z mniejszą sprawnością ruchową również propozycja w filmiku:

Materiał filmowy ------>Ćwiczenia rąk i nóg

Pozdrawiam!
Powodzenia!!
Opracowanie: Radosław Sychowski

aktualizacja z dnia 05.05.2020r.Zajęcia terapeutyczne usprawiające ruchowoDziś zaproponuję sensoryczną ścieżkę EKO z rzeczy, które mamy w domu i zazwyczaj je wyrzucamy.
Scenariusz zajęć:

Materiały do zajęć:


Opracowanie: Michalina Kanciał

aktualizacja z dnia 04.05.2020r.Zajęcia usprawniania funkcjonalnegoDzień dobry!
Przesyłam wam dzisiaj ćwiczenia, które przedstawione są w bardzo przyjemnej i zabawnej formie.
Część z was pomyśli, ze to nie dla nich, ale ćwiczenia przedstawione w takiej formie zabawy także są bardzo skuteczne.
Powodzenia i dobrej zabawy!

Materiał filmowy------->Wycieczka do ZOO
Ćwiczymy na miarę własnych możliwości.
Poproście bliską osobę aby czuwała nad wami w czasie ćwiczeń, a najlepiej zachęćcie ją, aby ćwiczyła z wami.
Opracowanie: Radosław Sychowski

aktualizacja z dnia 04.05.2020r.ZAJĘCIA TERAPEUTYCZNE, USPRAWNIAJĄCE RUCHOWO I REKREACYJNEZajęcia przygotowane z użyciem narzędzi internetowych dostępnych na portalu: Genially.

Zajęcia terapeutyczne
Nauczyciel: Marlena Konkol, Anita Klein, Izabela Cerańska, Aleksandra Muller, Natalia Narloch, Katarzyna Bednarska

aktualizacja z dnia 04.05.2020r.Zajęcia usprawniania funkcjonalnegoDzień dobry!!
Kochani skoro już pracowaliśmy nad rozciąganiem i wzmacnianiem, to teraz w końcu funkcja.
Poniżej zdjęcia ćwiczeń funkcjonalnych kończyn dolnych, ćwiczenia są proste w wykonaniu i zapewne część z was wykonuje je w ciągu dnia wielokrotnie. Pamiętajcie, że jeśli jakieś ćwiczenie wam nie odpowiada możecie wybrać inne spośród wszystkich zestawów, które dostępne są na stronie szkoły.
Ćwiczymy na miarę własnych możliwości, zachęćcie bliskich i do pracy!


Opracowanie: Radosław Sychowski

aktualizacja z dnia 30.04.2020r.Zajęcia świetlicoweDziś zajęcia świetlicowe przygotowane z użyciem narzędzi internetowych dostępnych na portalu: Genially.

Zapraszamy:
1.Kształtowanie świadomości przestrzeni
2.Spacer po łące

Nauczyciel: Izabela Cerańska, Katarzyna Bednarska

aktualizacja z dnia 30.04.2020r.Zajęcia rewalidacyjno-wychowawcze
Hymn Polski ------>

Legenda o Lechu, Czechu i Rusie ----->

Nauczyciel: Magdalena Milewska

aktualizacja z dnia 29.04.2020r.Zajęcia korekcyjno-kompensacyjne-IIICPropozycje zajęć ------>

Nauczyciel: Jolanta Szczepańska

aktualizacja z dnia 29.04.2020r.Religia - IIICMateriały z zajęć religii ------>

Nauczyciel: Mariola Gozdowska

aktualizacja z dnia 29.04.2020r.Zajęcia rozwijające komunikację - IIICKsiążeczka patriotyczna AAC ------>

Święta majowe AAC ------>

Piosenka "Jestem Polakiem”----> materiał filmowy
Nauczyciel: Mariola Gozdowska

aktualizacja z dnia 29.04.2020r.Materiał logopedyczny - IIICPiosenka o kurce - symbole AAC ------>

Nauczyciel: Justyna Gajewska

aktualizacja z dnia 29.04.2020r.Zajęcia usprawniania funkcjonalnegoDzień dobry!
Ćwiczenia czas zacząć!
Poniżej przedstawiam zdjęcia, na których pokazano kolejne ćwiczenia wzmacniające kończyny dolne.
Pamiętajcie, ćwiczenia te pomogą wam w popra wie lokomocji czy też zmianie pozycji. Zachęcam do ich wykonywania nie tylko was, ale również waszych bliskich. Pamiętajcie, ze wysiłek fizyczny ma dobry wpływ na układ krążeniowo - oddechowy i pozostałe układy ciała.
Ćwiczenia wykonujemy na miarę swoich możliwościOpracowanie: Radosław Sychowski

aktualizacja z dnia 29.04.2020r.Zajęcia świetlicowe - Święta MajoweWitamy, przed nami kolejna porcja ćwiczeń. W tym tygodniu skupimy się na zbliżających świętach majowych ale nie tylko, również znajdą się elementy terapii ręki, a także znana Wam już tematyka wiosenna.
Udanej zabawy!!!
Scenariusz zajęć ------>

Książeczka patriotyczna AAC ------>

Materiały na zajęcia świetlicowe ----->

Nauczyciel: A. Szczetyńska,M. Kanciał, M. Gozdowska. S. Butajło

aktualizacja z dnia 29.04.2020r.ZAJĘCIA TERAPEUTYCZNE USPRAWNIAJĄCE RUCHOWODziś zajmiemy się usprawnieniem małej motoryki i poćwiczymy sprawność manualną. Z uwagi, iż zbliża się Święto Flagi zaproponuje prace plastyczną, którą możecie wykonywać z rzeczy które posiadacie w domu oraz przy ulubionej muzyce.
Scenariusz zajęć ----->


Nauczyciel: Michalina Kanciał

aktualizacja z dnia 28.04.2020r.Jesteśmy PolakamiWitamy Wszystkich bardzo serdecznie,
W tym roku nieco inaczej, ale kontynuujemy realizację programu „Jestem Polakiem i mieszkam w Polsce”.
Zachęcamy wszystkich do przypomnienia i utrwalenia sobie wiadomości dotyczących:
• wielkich Polaków,
• symboli narodowych.

1.Posłuchajcie piosenki "Jestem Polakiem”): materiał filmowy
2.Obejrzyjcie prezentację o ,,Wielkich Polakach” ------->

• Razem z rodzicami wykonajcie ćwiczenie ------>

3.Obejrzyjcie prezentację przedstawiającą symbole narodowe ------->

4.Posłuchajcie ,,Piosenki młodego patrioty”: materiał filmowy

Nauczyciel: Jola Szczepańska, Aleksandra Korczyńska

aktualizacja z dnia 28.04.2020r.Zajęcia usprawniania funkcjonalnegoWitam!
Kolejny dzień pracy przed nami, wczoraj pracowaliśmy nad rozciąganiem kończyn dolnych, dzisiaj je wzmocnimy. Wszystko po to, aby poprawić naszą jakość lokomocji.
Tak więc bierzmy się do pracy.
Poniżej przedstawiam wam 4 zdjęcia na których pokazane jest jak wykonywać ćwiczenie i przedstawiony jest też krótki opis wykonania.
Pamiętajcie ćwiczymy na miarę własnych możliwości, zachęcając do udziału bliskich.
Pozdrawiam !!!!


Opracowanie: Radosław Sychowski

aktualizacja z dnia 28.04.2020r.ZAJĘCIA TERAPEUTYCZNE USPRAWNIAJĄCE RUCHOWO  1. Zabawa ruchowa przy muzyce – „W górę ręce, w górę”
Zachęcam do zabawy ruchowej przy muzyce (link do piosenki poniżej), która ma na celu usprawnianie ruchowe i psychoruchowe w zakresie dużej i małej motoryki, wyrabianie orientacji w schemacie własnego ciała i orientacji przestrzennej. Do zabawy zaproście członków rodziny, będzie wesoło!! 
      
Piosenka------> "W górę ręce, w górę"

W GÓRĘ, RĘCE W GÓRĘ
  W górę, ręce w górę,
Podrap się za jednym uchem i za drugim uchem
W górę, ręce w górę, teraz poklep się po pupie, poklep się po pupie. Młynek zrób, do tyłu idź.
Prawą stopą trójkąt rysuj.
Lewą stopą rysuj też.
Prawą stopą, lewą stopą, prawą stopą lewą stopą, prawą stopą, lewą też
Teraz się na obiad spiesz.
  W górę, ręce w górę,
Podrap się za jednym uchem i za drugim uchem
W górę, ręce w górę, teraz poklep się po pupie, poklep się po pupie. Młynek zrób, do tyłu idź.

2. Zakończenie
W ramach zakończenia proponuje masażyki relaksacyjne, które odprężą Państwa dzieci oraz zmotywują do dalszego działania. Masażyki z łatwością można wykonać w domu przy ulubionej muzyce Waszych pociech. - Mama córkę myła (głaszczemy plecy dziecka)
- Żeby czysta była (rozcieramy plecy okrężnym ruchem dłoni)
- Myła długie włosy (dwoma palcami kreślimy linie wzdłuż pleców)
- Plecy szorowała ( przesuwamy czubki palców w poprzek całych pleców do góry)
- Gdy wszystko umyła ( przesuwamy otwarte dłonie po całych plecach)
- Brzuszek masowała ( od tyłu obejmujemy dziecko i masujemy brzuch)
- Chociaż piana szczypie ( lekko szczypiemy całe plecy)
- Trochę w małe oczy ( na plecach rysujemy małe kółeczka)
- Dziewczynka nie płacze ( delikatnie opłukujemy plecy paluszkami palców)
- Tylko rączki moczy ( opłukujemy plecy otwartymi dłońmi)
- Żeby były czyste , prania się nie bały ( trzymamy dziecko za nadgarstki i klaszczemy jego dłońmi)
- Mamuni w sprzątaniu zawsze pomagały ( klaszczemy swoimi dłońmi w dłonie dziecka)
Nauczyciel: Michalina Kanciał

aktualizacja z dnia 27.04.2020r.Zajęcia usprawniania funkcjonalnegoDzień dobry!
Moi Mili!!
Witam was po weekendowej przerwie i zachęcam do dalszej aktywności ruchowej.
Pamiętajcie sport to zdrowie, ale nie należy przekraczać granic, które stawia nam nasze ciało. Tak więc przypominam, że ćwiczymy na miarę własnych możliwości, namawiając do współpracy bliskich, bo dla nich ruch jest tak samo ważny jak dla Was!
Dzisiaj proponuję kilka ćwiczeń kończyn dolnych, będą to ćwiczenia rozciągające, które przygotują nas do dalszej pracy funkcjonalnej nad pracą naszych nóg.
Powodzenia !!!


Opracowanie: Radosław Sychowski

aktualizacja z dnia 27.04.2020r.W naszej szkole ćwiczymy z Weroniką SherborneRuch Rozwijający wyraża główną ideę metody posługiwania się ruchem jako narzędziem wspomagania rozwoju psychoruchowego dziecka i terapii zaburzeń tego rodzaju. Opracowany przez W. Sherborne system ćwiczeń wywodzi się z naturalnych potrzeb dziecka, zaspokajanych w kontakcie z dorosłymi. Głównymi zaletami tej metody są prostota i naturalność.  
       Ćwiczenia metodą Weroniki Sherborne ------->

Nauczyciel: A. Klein. M. Milewska, R. Sychowski

aktualizacja z dnia 27.04.2020r.Zajęcia rozwijające komunikowanie się - grupa IIIATemat : Rozwijanie słownictwa biernego i czynnego.
Materiał: Karty pracy - materiał obrazkowo-literowy ------->

Nauczyciel: Agnieszka Domańska

aktualizacja z dnia 27.04.2020r.Zajęcia Świetlicowe – Otwarte DrzwiKochani Rodzice, Drodzy Wychowankowie,
jak często marzymy o podróżach tych małych i dużych. Teraz największym marzeniem jest oczywiście podróż do Rumi, do naszego Ośrodka.

Ale pamiętajcie – marzenia się spełniają… o czym tak pięknie śpiewała Majka Jeżowska – posłuchajcie: Majka Jeżowska - Marzenia się spełniają

A skoro marzyć wolno, porcja kolejnych cudownych miejsc i propozycja podróży dla całej rodziny w zasięgu ręki z przepiękną muzyką, charakterystyczną dla danego regionu geograficznego.
Zapraszam "Otwarte Drzwi"" ---->


Nauczyciel: Marlena Konkol

aktualizacja z dnia 27.04.2020r.Zajęcia ŚwietlicoweZamieszczamy kolejną dawkę zadań świetlicowych na nadchodzący tydzień. Mamy nadzieję, że każdy z naszych wychowanków znajdzie tu coś dla siebie.
W tym tygodniu przypominamy nieco symbole narodowe, ale nie zapominamy też o ruchu, który jest tak potrzebny każdemu z nas.
Życzymy dobrego tygodnia naszym wychowankom i ich rodzinom.
Scenariusz zajęć ---->


Nauczyciel: Katarzyna Bednarska, Izabela Cerańska, Natalia Narloch, Aleksandra Müller, Anita Klein

aktualizacja z dnia 27.04.2020r.Zajęcia usprawniania funkcjonalnegoDzień dobry!
Kochani mam nadzieję, ze Wy i Wasi bliscy macie się dobrze.
Przesyłam kolejne ćwiczenia, pamiętajcie, ze warto zachęcić do aktywności fizycznej całą waszą rodzinę i wspólne ćwiczenie może okazać się świetną zabawą.
Przypominam, że ćwiczenia wykonujecie w miarę waszych możliwości i umiejętności.
Zachęcam was do aktywności fizycznej codziennie, jeśli nie macie ochoty na ćwiczenia, które podsyłam, to róbcie te, które robiliśmy razem na zajęciach- na pewno je pamiętacie. Jeśli natomiast nie macie ochoty ćwiczyć to chociaż pospacerujcie po domu lub jego najbliższej okolicy.
Poniżej link z ćwiczeniami:

Propozycje ćwiczeń ---->ćwiczenia rozciągające

Opracowanie: Radosław Sychowski

aktualizacja z dnia 24.04.20r.Materiały dla grupy III B za okres 20-24.04.2020.TEMAT TYGODNIA: Ratujemy naszą planetę.
Materiał, karty pracy ---->

Nauczyciel: Magdalena Milewska

aktualizacja z dnia 24.04.2020r.Zajęcia usprawniania funkcjonalnegoDzień dobry!
Jak co dzień przypominam wam o porcji ruchu!

Opracowanie: Radosław Sychowski

aktualizacja z dnia 23.04.2020r.Zajęcia świetlicoweDnia 22 kwietnia, na całym świecie obchodzone jest wyjątkowe święto – Międzynarodowy Dzień Ziemi. W tym ważnym dniu powinniśmy wszyscy, choć przez chwilę pomyśleć o planecie, na której żyjemy i o otaczającej nas przyrodzie.
Dlatego przygotowałyśmy ciekawe prace plastyczne, piosenki o ziemi oraz porady jak zadbać o naszą planetę.
Udanej zabawy!!!
Materiały edukacyjne ---->

Eko-kolorowanki ---->

Prezentacja ---->

Nauczyciele: A. Szczetyńska,M. Kanciał, M. Gozdowska. S. Butajło

aktualizacja z dnia 22.04.2020r.Zajęcia rewalidacyjno-wychowawczeTEMAT DZIENNY- „Pracowita pszczółka”.
Materiał, karty pracy ---->

Nauczyciel: Michalina Kanciał

aktualizacja z dnia 22.04.2020r.Zajęcia usprawniania funkcjonalnegoDzień dobry!
Jak co dzień przypominam wam o porcji ruchu!
Zachęcam do wspólnego wysiłku z rodziną lub indywidualnie.
Pamiętajcie ćwiczenia wykonujemy na miarę własnych możliwości, jeśli nie podoba się wam zestaw ćwiczeń to wykonujcie ćwiczenia, które najbardziej lubicie!
Dzisiaj odsyłam was do filmiku instruktażowego.
Skopiuj link, wklej w okno przeglądarki i czas zaczynać.
Powodzenia!!!
Propozycje ćwiczeń ---->Materiał filmowy
Opracowanie: Radosław Sychowski

aktualizacja z dnia 22.04.2020r.Zajęcia rewalidacyjno-wychowawczeMateriał, karty pracy ---->

Materiał, karty pracy ---->

Nauczyciel: Magdalena Milewska

aktualizacja z dnia 22.04.2020r.Zajęcia usprawniania funkcjonalnegoWitajcie!
Kolejny dzień, a więc kolejna porcja ćwiczeń. Dalej ćwiczymy funkcjonalnie nasze ręce.
Pamiętajcie: jak zawsze ćwiczymy na miarę naszych możliwości; poproście o pomoc rodzinę, która pomoże wam w wykonywaniu ćwiczeń; zachęćcie bliskich do wspólnej zabawy i cwiczeń;
Dla osób sprawnych ruchowo jak zwykle polecam zrobienie chociażby gimnastyki porannej, której propozycje możecie znaleźć w dostępnych już wcześniej w załącznikach.
Powodzenia!!!
Propozycje ćwiczeń ---->

Pozdrawiam!
Opracowanie: Radosław Sychowski

aktualizacja z dnia 21.04.2020r.Zajęcia terapeutyczne usprawniające ruchowoGNIOTEK - coś dla małych i dużych.
W tych trudnych dla Nas wszystkich czasach stres towarzyszy nam niemal codziennie aby rozładować napięcie polecam zrobić „Gniotka”.
Przygotuj balony, mąkę ziemniaczaną i wodę, by błyskawicznie zrobić coś na czym będziesz rozładować na pięcie. Dodatkowo ćwiczysz ramię, poprawiasz krążenie, a przy tym dotleniasz mózg. „Gniotek” świetnie sprawdzi się również dla dzieci jako zabawka oraz gadżet, który usprawni motorykę małą.
Jak zrobić „Gniotka”? ---->

Opracowanie: Michalina Kanciał

aktualizacja z dnia 21.04.2020r.Zajęcia TERAPEUTYCZNE USPRAWNIAJĄCE RUCHOWO1. Wprowadzenie – piosenki o biedronce:
Materiał filmowy: "Biedronka i muchomor"
Materiał filmowy: "Biedroneczka"

2. Wspólna zabawa paluszkowa z dzieckiem „Biedroneczka”

3. Zakończenie: relaksacja przy muzyce:
Materiał do słuchaniaRelaksacja

Nauczyciel: Michalina Kanciał

aktualizacja z dnia 20.04.2020r.Zajęcia usprawniania funkcjonalnegoDzień dobry!
Przesyłam zdjęcia, na których przedstawiono proste ćwiczenia kończyn górnych, które mogą okazać się bardzo przydatne w poprawie funkcjonalności waszej ręki.
Jak zawsze przypominam, że ćwiczenia wykonujecie zgodnie z waszymi możliwościami i umiejętnościami.
Zachęćcie bliskich aby pomogli wam w czasie ćwiczenia.
Pamiętajcie także o codziennym rozruchu, przeciągnięciu powstaniu z łóżka i spontanicznej aktywności podczas całego dnia.
Propozycje ćwiczeń ---->

Pozdrawiam!
Opracowanie: Radosław Sychowski

aktualizacja z dnia 20.04.2020r.Zajęcia świetlicoweDrodzy Rodzice,
W tym tygodniu proponujemy dla Państwa dzieci stymulację wszystkich zmysłów. Każda z nas przygotowała propozycje, które możecie Państwo wykonać ze swoimi pociechami w zaciszu domowym. W razie pytań pozostajemy do Państwa dyspozycji.
Zapraszamy do wspólnej zabawy i czekamy na fotorelację od chętnych uczestników :)
Pozdrawiamy i życzymy słonecznego i spokojnego tygodnia.
Materiał edukacyjny, karty pracy ---->


Nauczyciel: M. Konkol, K. Bednarska, I. Cerańska, N. Narloch, A. Müller, A. Klein

aktualizacja z dnia 20.04.2020r.Zajęcia rozwijające komunikowanie się - grupa IIIATemat :Rozpoznawanie wypowiedzi w formie komunikatu, życzeń, pozdrowienia.
Materiały: Karty pracy – etykieta językowa, tekst jako komunikat.
Materiał edukacyjny, karty pracy ---->

Materiał edukacyjny, karty pracy ---->

Nauczyciel: Agnieszka Domańska

aktualizacja z dnia 20.04.2020r.Zajęcia usprawniania funkcjonalnegoKolejny dzień kolejny wyzwania.
Moi drodzy przedstawiam ćwiczenia, które wykonacie w domu.
Pamiętajcie aby do ćwiczeń zachęcić waszych bliskich, a ćwiczenia wykonywać w miarę waszych możliwości, tak, aby na pewno sobie nie zaszkodzić.
----->Materiał filmowy
Powodzenia!
Opracowanie: Radosław Sychowski

aktualizacja z dnia 17.04.2020r.Zajęcia edukacyjne- grupa IIIBTydzień 15-17.04.20r, materiały edukacyjne do pobrania:

Opracowanie: Magdalena Milewska

aktualizacja z dnia 17.04.2020r.Zajęcia świetlicoweWitamy po świętach z nową porcją zadań do pracy :)
Liczymy na wspaniałą zabawę dziecka i satysfakcję z efektów. Miłej zabawy!
Materiały do pobrania:

Opracowanie: A. Szczetyńska,M. Kanciał, M. Gozdowska

aktualizacja z dnia 17.04.2020r.ZAJĘCIA REWALIDACYJNO – WYCHOWAWCZETEMAT DZIENNY-  „Kto nam niebo pomalował?. Witaj, tęczo kolorowa”
Zajęcia wstępne:
1. Powitanie elementami metody porannego kręgu.
Opis metody Poranny Krąg

2. Piosenka na powitanie w rytm melodii „Panie Janie”:
,,Witaj (imię)…(2x).jak się masz(2x)..”,
Wszyscy cię witamy, bądź wśród nas (2x)
Witaj (imię)…(2x).jak się masz(2x)..”,
Wszyscy cię lubimy, bądź wśród nas (2x)”.

3. Wprowadzenie w tematykę tęczy:
Materiał filmowy1
Materiał filmowy 2
Materiał filmowy 3

4.Zachęcam do przeczytania dzieciom wiersza:
Maria Konopnicka
                                                               Tęcza
                                          — A kto ciebie, śliczna tęczo, 
                                          Siedmiobarwny pasie, 
                                          Wymalował na tej chmurce, 
                                          Jakby na atłasie? 
                                          — Słoneczko mnie malowało
                                          Po deszczu, po burzy; 
                                          Pożyczyło sobie farby
                                          Od tej pełnej róży. 
                                            Pożyczyło sobie farby
                                          Od kwiatków z ogroda; 
                                          Malowało tęczę na znak, 
                                          Że będzie pogoda! Zajęcia główne:
1. Praca plastyczna – „Tęcza” (praca wykonana gąbką do naczyń)


Tym razem proponuje Wiosenne wariacje czyli wykonanie tęczy z użyciem... zwykłej gąbki do mycia naczyń, czyli gadżetu, który z pewnością znajduje się w Waszym domu. Jest to propozycja skierowana do wszystkich dzieci i rodziców, którzy chcieliby w ciekawy sposób wypełnić czas swoim pociechom... Jedno jest pewne - zabawa będzie gwarantowana!

Co będzie nam potrzebne do wykonania takiej barwnej pracy?:
- kartka rysunkowa/techniczna w dowolnym formacie (minimum A4) - jeśli macie w posiadaniu papier o śliskiej powierzchni, to można użyć i jego;
- gąbka do mycia naczyń;
- farby (plakatowe/temperowe/akrylowe) w kolorach tęczy;
- pędzelek do nakładania farby na gąbkę.

Sposób wykonania pracy:
Poszczególne farby nakładamy pędzelkiem. Jeśli nie jesteśmy pewni, czy pomieścimy wszystkie kolory, możemy spróbować orientacyjnie podzielić gąbeczkę na odpowiednią ilość części (można oznaczyć je np. flamastrem, tworząc niewielką, wręcz symboliczną kreseczkę). Trzymajmy się jednej zasady - farby nie może być na gąbce za dużo, albowiem w momencie nacisku gąbki na kartkę, zrobią nam się brzydkie kleksy (farba się po prostu rozmyje).


Dalej, możemy przystąpić już do malowania tęczy. W tym celu umieszczamy gąbkę na kartce (stroną pomalowaną, zaczynając od jej dolnego, lewego brzegu) i delikatnym ruchem malujemy nią półokrąg.


Tęcza gotowa! Zachęcam do przyozdobienia dziecięcego pokoju poprzez powieszenie pracy na ścianie.
2. Zakończenie :
Relaksacja przy muzyce również o tematyce zjawiska pogodowego jakim jest tęcza. Proponuje zadbać o atmosferę, zasłonić okna, położyć dzieci w wygodnej pozycji. Możecie Państwo położyć się obok swojej pociechy i wspólnie się odprężyć po wykonanej pracy plastycznej.
Materiał muzyczny-relaksacja
Opracowanie: Michalina Kanciał

aktualizacja z dnia 16.04.2020r.Zajęcia usprawniania funkcjonalnegoMoi drodzy!
Pamiętajcie o tym jak ważna jest aktywność fizyczna na co dzień. Wpływa nie tylko na poprawę naszej wydolności krążeniowo- oddechowej, samopoczucie ale także na nasze zdrowie psychiczne. W tym trudnym czasie, kiedy musimy przebywać w domach, mieszkaniach zamknięci naprawdę odrobina ruchu dobrze wam wszystkim zrobi. Jak zawsze przypominam, że ćwiczenia wykonujemy według własnych umiejętności i możliwości, nic ponad własne siły!
Poproście innych członków rodziny aby dołączyli się do ćwiczeń, może to być wspólna świetna zabawa.
Kopiujemy link, wklejamy w okienko przeglądarki i START!

Filmik dla osób o obniżonej aktywności fizycznej, przemieszczających się na wózku: materiał filmowy

Propozycja ćwiczeń dla osób wysoko funkcjonujących pod kątem sprawności fizycznej; material filmowy
Opracowanie: Radosław Sychowski

aktualizacja z dnia 16.04.2020r.Zajęcia rewalidacyjno-wychowawcze - Wiosenne KoloryMateriały do zajęć: Tematyka tydodnia: Wiosenne kolory
Elementy sensoplastyki:

Materiały do ćwiczeń:

Materiał muzyczny: piosenka o wiośnie
Materiał muzyczny: piosenka o kolorach
Opracowanie: Magdalena Milewska

aktualizacja z dnia 16.04.2020r.ĆWICZENIA Z ZAKRESU TERAPII WIDZENIAKochani!
Wiosenne słoneczko nieśmiało zerka nam przez okna. Zakwitają drzewa, krzewy i kwiaty, między innymi niezapominajki, przypominając, żebyśmy w tym trudnym, dla nas wszystkich czasie, nie zapominali o sobie nawzajem.

W oczekiwaniu na nadejście prawdziwie wiosennych, słonecznych dni, proponuję kilka ćwiczeń stymulujących Wasz wzrok, gdzie w warunkach domowych możecie bawić się przedmiotami z Waszego otoczenia domowego używając: lusterek, świeczki, błyszczących przedmiotów, latarki. Poniżej znajdziecie również propozycje ciekawych zadań i filmików do stymulacji i ćwiczeń wzroku.
Pozdrawiam Was ciepło i życzę miłej zabawy!

Materiały do ćwiczeń:

Opracowanie: Agnieszka Majewska

aktualizacja z dnia 15.04.2020r.ZAJĘCIA TERAPEUTYCZNE USPRAWNIAJĄCE RUCHOWO1. Zabawy stymulujące zmysł dotyku – Wiosenny motylek.Dzisiaj ponownie proponuje ćwiczenia stymulujące układ dotykowy, które bez trudu można wykonać we własnym domu, wykorzystując przedmioty, które na pewno posiadamy. Poniżej mamy szablon motylka (załącznik nr 1). Szablon odrysowujemy na kolorowym papierze po czym wyklejamy go różnymi nakrętkami po napojach tworząc trójwymiarową pracę. Taki obraz wykonany przez dzieci na pewno przyozdobi ich pokój oraz wprowadzi dużo radości.
Załącznik nr 1

2. Zakończenie
W ramach zakończenia proponuje wysłuchanie bajki o Motylku
Słuchowisko:Bajka o Motylku

Opracowanie: Michalina Kanciał

aktualizacja z dnia 15.04.2020r.Zajęcia świetlicoweDrodzy Rodzice,
Po świątecznej przerwie przesyłamy Państwu kolejną propozycję zajęć dla Państwa dzieci. Dziękujemy za dotychczasową współpracę i zachęcamy do dalszej aktywności na bazie proponowanych zajęć.
Pozdrawiamy
Scenariusz zajęć:

Do słuchania: Program wprowadzający:

Materiały do zajęć:


Materiały do zajęć:


Opracowanie: Katarzyna Bednarska, Aleksandra Muller, Anita Klein, Izabela Cerańska

aktualizacja z dnia 15.04.2020r.Zajęcia usprawniania fizycznegoMoi Drodzy!!
Bierzemy się dalej w garść dzisiaj proponuję dla was ćwiczenia koordynacyjne, koordynacja pomaga nam w sposób dokładny i celowy wykonywać ruchy.
Także zakasujemy rękawy i do pracy! Pamiętajcie namówcie do ćwiczeń waszych bliskich, ćwiczenia wykonujcie na miarę waszych możliwości i umiejętności.
Powodzenia!!!
Kopiujemy link wklejamy w okienko przeglądarki i START!!!

Materiał filmowy:Ćwiczenia

Opracowanie: Radosław Sychowski

aktualizacja z dnia 08.04.2020r.Zajęcia rewalidacyjno-wychowawczeTematyka : Wielkanoc
Materiały do pobrania:

Słuchowisko- Pisanki Kraszanki:

Słuchowisko Wielkanocne:

Opracowanie: Magdalena Milewska

aktualizacja z dnia 08.04.2020r.Zajęcia świetlicoweDrodzy rodzice,
mamy nadzieje, że nasze dotychczasowe zajęcia sprawiły dzieciom dużo radości.
Staramy się, aby były one dostosowane do potrzeb i możliwości dzieci, a zarazem wyzwalały w nich inwencję twórczą i sprzyjały wszechstronnemu rozwojowi. W tym tygodniu kolejna porcja pomysłów, głównie związanych z nadchodzącymi Świętami Wielkanocnymi. Przy okazji chcemy Wam życzyć dużo zdrowia oraz spokojnych świąt w rodzinnym gronie.
Blok tematyczny: Wielkanoc.
Materiały do pobrania:

Materiały do pobrania:

Opracowanie: A. Szczetyńska, A. Korczyńska, M. Kanciał, M. Gozdowska, S. Butajło

aktualizacja z dnia 08.04.2020r.Zajęcia edukacyjne IIIB - Karty PracyTematyka : Święta Wielkanocne
Materiały do pobrania:

Opracowanie: Magdalena Milewska

aktualizacja z dnia 08.04.2020r.Zajęcia usprawniania funkcjonalnegoMateriały do pobrania:

Opracowanie: Radosław Sychowski

aktualizacja z dnia 07.04.2020r.Odpoczywajmy przy muzyceW tym trudnym dla nas wszystkich czasie zapraszam do skorzystania z technik relaksacyjnych zarówno dla dzieci jak i rodziców. Krótkie wprowadzenie.
Głównym celem technik relaksacyjnych jest wprowadzenie w stan odprężenia i dobrego samopoczucia fizycznego oraz psychicznego. Relaks jest jednym ze sposobów łagodzenia napięcia emocjonalnego i stresu – zjawisk obecnych w życiu codziennym dorosłych i dzieci. Trening relaksacyjny wzmacnia koncentrację uwagi, rozwija wyobraźnię, redukuje lęki i agresję, poprawia relacje w grupie.
Przed przeprowadzeniem ćwiczeń relaksacyjnych pamiętajmy o stworzeniu odpowiednich warunków: zapewnieniu ciszy, wygodnym miejscu do leżenia lub siedzenia (materace, karimaty, dywan) i wcześniejszym przewietrzeniu pomieszczenia. Niezbędna będzie spokojna i odpowiednio dobrana muzyka.

PROPOZYCJA DLA UCZNIÓW.
Tekst wprowadzający w stan relaksu "PSZCZOŁA SŁODUSZKA” (czytanie na tle podkładu muzycznego:

Posłuchaj bajki o pszczole Słoduszce.
Postaraj się przeżyć to, co ona. „Było lato, słońce mocno grzało. Pachniały kwiaty. Słoduszka od rana zbierała z kwiatów słodki nektar. Musiała bardzo szybko poruszać skrzydełkami. Poczuła zmęczenie. Ile to jeszcze kwiatów muszę odwiedzić? Zaczęła liczyć: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10. Słoduszce zaczął się plątać język, położyła się wygodnie na dużym liściu, rozluźniła zmęczone nóżki i łapki, zamknęła oczy. Jej brzuszek zaczął spokojnie oddychać. Jak mi dobrze. Moja prawa łapka staje się coraz cięższa, nie chce mi się jej podnieść. Moja lewa łapka staje się leniwa, nie chce mi się jej podnieść. Tylko mój brzuch równiutko, spokojnie oddycha. Prawa noga z przyczepionym woreczkiem miodu staje się ciężka, coraz cięższa i cięższa. Lewa noga, też z woreczkiem miodu staje się ciężka. Nie chce mi się jej podnieść. Głowa jest tak wygodnie ułożona. Jestem spokojna, słyszę spokojną muzykę. Czuję jak słońce ogrzewa moje nogi i łapki. Jest mi coraz cieplej. Jestem spokojna. Czuję się bezpiecznie. Ogarnia mnie senność. Zasypiam, zasypiam, zasypiam”.

Materiał filmowy – Pieśń na powitanie dnia: Powitanie

PROPOZYCJA DLA RODZICÓW.
Materiał filmowy – Relaksacja - trening autogenny Schultza Relaksacja
Opracowanie: Jolanta Szczepańska

aktualizacja z dnia 06.04.2020r.Zajęcia świetlicoweDrodzy uczniowie i wychowankowie,
Przedstawiamy Wam propozycję zabaw świetlicowych na ten przedświąteczny tydzień.
Pozdrawiamy i życzymy pięknego tygodnia.
Materiały do pobrania:

Opracowanie: M. Konkol, I. Cerańska, K. Bednarska

aktualizacja z dnia 06.04.2020r.ZAJĘCIA TERAPEUTYCZNE USPRAWNIAJĄCE RUCHOWO1. Zabawy stymulujące zmysł dotyku
Proponuje aby przedstawione ćwiczenia były dla Państwa inspiracją. Zachęcam do wykorzystywania różnego rodzaju materiałów, opakowań po produktach spożywczych i naturalnych przedmiotów, jakie można znaleźć w domu. Przedstawiony zabawy służą do stymulacji zmysłów oraz ogólnej poprawie psychofizycznej dzieci.
Życzę miło spędzonego czasu.
„Czarodziejska buteleczka”
Przykładamy plastikową butelkę np. po szamponie otworem do dłoni dziecka i wypychamy z niej całe powietrze masując jego rękę.
„Magiczny kubeczek”
Wypełniamy kubełek sypkim materiałem (piasek, ryż, groch, makaron itp.) umieszczamy w środku jakieś ciekawe przedmioty i zachęcamy dziecko do ich poszukiwania
2. Zakończenie W ramach zakończenia proponuje relaksację przy spokojnej muzyce Relaksacja- muzyka ,
w wygodnej dla dziecka pozycji.
Są proste w wykonaniu, pozwalają na szybkie osiągnięcie stanu odprężenia całego organizmu.
Proponujemy:
a. masaż karku i ramion
b. swobodne leżenie w pozycji preferowanej przez dziecko
Opracowanie: Michalina Kanciał

aktualizacja z dnia 06.04.2020r.Zajęcia kształtujące kreatywność - grupa IIIA, IIIB, IIICBlok tematyczny: Wielkanoc
Materiały do pobrania:

Opracowanie: Jolanta Szczepańska

aktualizacja z dnia 06.04.2020r.ZAJĘCIA KOREKCYNO- KOMPENSACYJNE-
ćwiczenia wrażliwości słuchowej .
PROPOZYCJE ĆWICZEŃ DLA GRUP : IA, IB, IIA
(6.04.-8.04.2010r)
Temat: Nadchodzą święta.
Ćwiczenie 1.
Posłuchaj piosenki: Znaki Wielkanocy - materiał filmowy- Znaki Wielkanocy
Ćwiczenie 2.
Obejrzyj film: Wielkanoc”- materiał filmowy- Wielkanoc

Opracowanie: Jolanta Szczepańska

aktualizacja z dnia 06.04.2020r.Ćwiczenia kończyn górnychDzień dobry!
Moi drodzy przesyłam link do strony, na której instruktorka pokaże wam w jaki sposób skutecznie ćwiczyć kończyny górne.
Instruktorka ćwiczy z taśmą, ale jeśli nie macie takiej taśmy może to być kawałek gumki, szalik lub inny kawałek delikatnie rozciągliwego sznurka.
Jak zawsze osoby sprawniejsze biorą wzór z Pani instruktorki, a osoby, które nie mogą stać w trakcie ćwiczeń, robią te ćwiczenia w pozycji siedzącej i w inny sposób przystosowują do swoich potrzeb.
Pamiętajcie aby podczas ćwiczeń zachować ostrożność i wykonywać ćwiczenia w miarę waszych możliwości.
Zachęćcie do ćwiczeń całą rodzinę!!!

Materiał filmowy----> Ćwiczenia kończyn górnych

Opracowanie: Radosław Sychowski

aktualizacja z dnia 03.04.2020r.Materiały dydaktyczne dla grupy IIIB oraz IIIABlok tematyczny dla klasy IIIB:
Temat: Życie na wsi (30.03-03.04.2020) - materiały do pobrania:Blok tematyczny dla klasy IIIA:
Temat: Wiosenne przebudzenie-dbamy o dietę i zdrowy tryb życia (30.03-03.04.2020) - materiały do pobrania:Opracowanie: Magdalena Milewska

aktualizacja z dnia 03.04.2020r.Masaż dłoni

Nauczyciel: fizjoterapeuta Radosław Sychowski

aktualizacja z dnia 02.04.2020r.Propozycja zajęć rewalidacyjno-wychowawczych
"Święta tuż...tuż..."


Zajęcia ruchowe ---->

zajęcia techniczno-plastyczne ---->

Nauczyciel: Michalina Kanciał

aktualizacja z dnia 02.04.2020r.Zajęcia świetlicowe- Wielkanoc tuż...tuż...Drodzy rodzice,
ponownie zachęcamy do wspólnych zajęć świetlicowych do wykonania z dziećmi w domu. Przedstawiony materiał służy do stymulacji zmysłów oraz ogólnej poprawie psychofizycznej naszych wychowanków. Mamy nadzieję, że spędzicie miło czas ze swoimi pociechami.
Czekamy na zdjęcia wykonanych wspólnie prac.
Pozdrawiamy Was serdecznie i życzymy dużo zdrówka.
Książeczka edukacyjna "Zostań w domu ---->

Propozycje zajęć świetlicowych ---->

opracowały: A. Szczetyńska, A. Korczyńska, M. Kanciał, M. Gozdowska, S. Butajło

aktualizacja z dnia 02.04.2020r.Apel

aktualizacja z dnia 02.04.2020r.GimnastykaMoi Drodzy!
Polecam wam film z gimnastyką, którą możecie sobie w ramach rozruchu wykonać o każdej porze dnia.
Zachęcam do udziału w ćwiczeniach nie tylko uczniów ale również całe rodziny. Nic nie cieszy tak bardzo jak wspólnie wykonane cwiczeń.
Pamiętajmy, ze podczas gimnastyki wydziela się hormon endorfina, która jest nam teraz bardzo potrzebna, gdyż poprawia również naszą odporność.
Owocnych ćwiczeń.

Materiał filmowy----> Gimnastyka dla początkującychOpracowanie: Radosław Sychowski

aktualizacja z dnia 01.04.2020r.Zajęcia rozwijające komunikowanie się - kl. IV oraz grupa IIIATemat :Przypomnienie i utrwalenie tradycji i zwyczajów Wielkanocnych. Formułowanie krótkich wypowiedzi w formie życzeń i pozdrowień.
Materiał edukacyjny, karty pracy ---->Nauczyciel: Agnieszka Domańska

aktualizacja z dnia 01.04.2020r.Słuchowisko WielkanocneMateriał filmowy----> Słuchowisko WielkanocneNauczyciel: Magdalena Milewska

aktualizacja z dnia 01.04.2020r.Ćwiczenia oddechowe/ ogólnorozwojoweDzień dobry!
Przedstawiam ćwiczenia oddechowe/ ogólnorozwojowe.

Zestaw Ćwiczeń Ogólnorozwojowych / Usprawnianie Ruchowe/ do wykonania samodzielnego w domu / uczeń + osoba wspomagająca /
Proponowane ćwiczenia są propozycjami i należy je modyfikować w zależności od sprawności motorycznej ucznia.

W korekcji wad postawy/ ćwiczenia ogólnorozwojowe/ ćwiczenia oddechowe odgrywają ogromną rolę. Poprawiają ruchomość klatki piersiowej oraz usprawniają wentylację płuc.

1. Stanie plecami przy ścianie. Wspięcie na palce i głęboki wdech nosem, opad na stopy i wdech ustami wymawiając "s, s".

2. Leżenie na plecach ramiona wzdłuż tułowia, nogi ugięte w kolanach. Wdech nosem, ramiona przenieść do tyłu, nogi wyprostować, wydech- ramiona i nogi wracają do pozycji wyjściowej.

3. Leżenie na plecach, kończyny górne splecione na karku, kończyny dolne ugięte w stawach kolanowych.. Leżąc na plecach głęboki, spokojny wdech nosem i dwa razy dłuższy wydech ustami ze słyszalnym świstem.

4. Leżenie na plecach nogi ugięte w kolanach, ramiona wyprostowane wzdłuż tułowia. Woreczek 0,5 kg leży na dolnej partii żeber i pępka. Wciągnij dużo powietrza nosem-wdech i wypuść powietrze ustami - wydech 2x dłuższy niż wdech.

5. Siad okroczn6y na taborecie. W każdej ręce woreczek 200g. Unieść powoli wyprostowane kończyny górne bokiem w górę i opuszczać w dół. Przy unoszeniu rąk - wdech nosem przy opuszczeniu wydech ustami.

6. Siad na krześle, tułów pochylony do przodu, kończyny górne swobodnie zwisają. Wyprost tułowia i wzniesienie ramion w górę z jednoczesnym wdechem nosem. Powrót do pozycji wyjściowej i wydech ustami.

7. Leżenie na brzuchu, ramiona pod brodą zgięte w stawach łokciowych, nogi wyprostowane. Unieść proste ramiona w bok z równoczesnym skrętem głowy w przeciwnym kierunku - wdech, wydech przez zaciśnięte usta ze skrętem głowy w przeciwnym kierunku. 8. Siad na krześle lub leżąc na brzuchu. Dmuchanie w piłeczkę pingpongową.

9. Stanie na podłodze. Nadmuchiwanie balonika lub piłki plażowej.

10. Pozycja stojąc. Dmuchanie w piórko ustami w celu utrzymania go w powietrzu od 10 do 20 sek.

11. Stanie tyłem przy ścianie, woreczek na głowie. "Przyklejenie do ściany" ramiona w górę- wdech, ramiona w dół- wydech.

12. Pozycja stojąc. Tułów pochylony do przodu, kończyny górne swobodnie zwisają - wydech ustami. Wyprost tułowia i wzniesienie ramion w górę-wdech nosem.


Poniżej przesyłam link do filmiku, na którym przedstawiono prosty instruktaż ćwiczenia mający na celu poprawić jakość lokomocji i wzmocnić mięśnie KKG oraz sposób przemieszczania się po powierzchniach płaskich.

Materiał filmowy ---->Poprawa lokomocji
Opracowanie: Radosław Sychowski

aktualizacja z dnia 31.03.2020r.Wiosna - piosenki i dźwięki:1. Muzyka klasyczna A. Vivaldi:
Materiał filmowy----> A.Vivaldi- Wiosna

2. Piosenka o wiośnie w ogrodzie:
Materiał filmowy----> Fasolki na pogodę i niepogodę

3. Dźwięki ptaków wiosną:
Materiał filmowy----> Ptaki - Polski - odgłosy Wiosny

4. Film edukacyjny:
Materiał filmowy----> Wiosna -pierwsze oznaki w przyrodzieOpracowanie: Magdalena Milewska

aktualizacja z dnia 31.03.2020r.ZAJĘCIA TERAPEUTYCZNE USPRAWNIAJĄCO RUCHOWO1. Ćwiczenie "KLAMERKA"
To bardzo łatwe ćwiczenie stymulujące motorykę małą, głównie ma na celu dobieranie odpowiedniego nacisku, koloru, precyzję ruchu oraz percepcję wzrokową.
Potrzebujemy: pojemnik z klamerkami do bielizny, kartkę papieru A4. Dzieci przyczepiają klamerki do brzegu kartki. Można również podzielić klamerki kolorami.2. Relaksacja: masażyk „Pizza” Zachęcam do wspólnej zabawy. Gwarantuje, że dzieci odwdzięczą się uśmiechem.

Materiał filmowy----> Masażyk PIZZA
Opracowanie: Michalina Kanciał

aktualizacja z dnia 31.03.2020r.Materiały dydaktyczne dla grupy IIIAPrzedmiot: Zajęcia rozwijające komunikowanie się - materiały do pobrania ---->


Opracowanie: Agnieszka Domańska

aktualizacja z dnia 30.03.2020r.Zajęcia terapeutyczne, usprawniające ruchowo, rekreacyjneDrodzy rodzice,
za nami tydzień pracy zdalnej, bardzo dziękujemy za współpracę i zachęcamy do dalszego działania.
Dziś przesyłamy propozycje zajęć świetlicowych, na kilka najbliższych dni, które możecie Państwo wykonać ze swoimi dziećmi. Zabawy te służą stymulacji zmysłów oraz ogólnej poprawie psychofizycznej naszych wychowanków.
W razie pytań pozostajemy do Państwa dyspozycji.
Pozdrawiamy i życzymy słonecznego tygodnia.

- materiały do pobrania:


Nauczyciele: M. Konkol, I. Cerańska, A. Műller, A. Klein, K. Bednarska

aktualizacja z dnia 30.03.2020r.Blok tematyczny: WIOSNA- zajęcia świetlicowe1. Wiosna w najbliższym otoczeniu.

Stymulacja polisensoryczna to poznawanie świata wszystkimi zmysłami - wzrokiem, słuchem, smakiem, węchem, dotykiem. Pamiętajmy, że poznawanie świata zmysłami, to tak naprawdę wszystko to, co się wokół nas znajduje. Wiosną budzi się życie a to doskonała okazja do stymulacji. Brak możliwości wychodzenia na spacer nie musi oznaczać, że dziecko jest pozbawione przyglądaniu się jak budzi się życie. Cząstkę wiosny możemy przynieść do domu. Proszę przygotować gałązki bazi, bukszpanu, trochę ziemi, trawy, wiosenny kwiatek. Możemy pozwolić dziecku na swobodną zabawę w takiej formie, jaka mu odpowiada - dotykiem, wzrokiem, słuchem a nawet smakiem lub proszę stymulować różne części ciała.2. Zabawa kolorami wiosny.

Do tego zadania potrzebna będzie farba plakatowa w kolorze niebieskim i żółtym. To okazja do obserwacji, robienia kolorów metodą prób i błędów. Jak uzyskać jasny zielony? Jak uzyskać ciemno zielony? Farby wyciskamy na podkładkę, pozwalamy dzieciom mieszać palcem. Podczas tej zabawy dziecko ogląda konsystencję i proces powstawania nowych barw. Dziecko ćwiczy motorykę i pobudza zmysły. Kiedy uzyskamy różne odcienie zieleni, możemy stworzyć wiosenny obrazek lub dziecko poprostu będzie chciało nanosić duże kleksy farby i dowolnie mieszać bezpośrednio na kartce.3. Wiosenne tęczowe dłonie.

Wiosenne tęczowe dłonie to terapia przez sztukę, zabawa sensoryczna w oparciu o zmysły i beztroska, radosna aktywność. Tak bym podsumowała propozycję wykonania barwnej tęczy z dziecięcych dłoni. Nasza propozycja to świetna zabawa rodziców dziećmi. Do zabawy potrzebne są farby w kolorach tęczy: czerwony, pomarańczowy, żółty, zielony, niebieski, granatowy, fioletowy. Niezbędny jest szeroki pędzel lub wałek do malowania dłoni, dwie duże kartki białego papieru. Rodzic maluje dłonie dziecka i pomaga w odciśnięciu barwnych śladów w odpowiednich miejscach.4. Wielkanoc tuż, tuż …,

Mały pojemnik, trochę waty i odrobina wody… tylko tyle potrzeba do zasiania zielonej roślinki - rzeżuchy. Zachęcamy rodziców aby wspólnie z dziećmi przygotowali domowy ogródek. Jesteśmy przekonani, że rzeżucha przyozdobi stół wielkanocny.

Chętnie obejrzymy zdjęcia Waszych roślinek oraz wspólnie wykonanych prac.Nauczyciele: Michalina Kanciał, Aleksandra Szczetyńska, Sylwia Butajło

aktualizacja z dnia 27.03.2020r.Materiały dydaktyczne dla grupy IIIB oraz IIIABlok tematyczny dla klasy IIIB:
Temat: Wiosenne Warzywa (23.03-27.03.2020) - materiały do pobrania:Blok tematyczny dla klasy IIIA:
Temat: Wiosenna Pogoda (23.03-27.03.2020) - materiały do pobrania:Opracowanie: Magdalena Milewska

aktualizacja z dnia 27.03.2020r.Karty WielkanocnePropozycje: Karty Pracy ------> Wielkanocne Karty Pracy

Nauczyciel: Marta Zinkiel

aktualizacja z dnia 26.03.2020r.Materiały usprawniania funkcjonalnegoMateriał filmowy ------> Jak otworzyć rękę spastyczną.
Nauczyciel: Radosław Sychowski

aktualizacja z dnia 26.03.2020r.Materiały do wykorzystania w domu - grupaDBlok tematyczny: Utrwalanie schematu ciała - materiały do pobrania ---->

Blok tematyczny: Witaj wiosno - materiały do pobrania ---->

Opracowanie: Michalina Kanciał

aktualizacja z dnia 25.03.2020r.Wiosna w domu1. Pani Wiosna w 3D.

2. Jak zrobić portret pani Wiosny w domu.

3. Wiosenne owady z rolki.

Wiosenne piosenki:

Maszeruje Wiosna.

Pachnąca Wiosna.

Piosenka o Wiośnie.


Nadesłała: Katarzyna Bednarska

aktualizacja z dnia 24.03.2020r.Zajęcia usprawniania funkcjonalnegoPropozycje ćwiczeń rozciągających.

kliknij!

Opracowanie: Radosław Sychowski

aktualizacja z dnia 24.03.2020r.Materiały dydaktyczne dla grupy IABlok tematyczny: Porządki w ogródku - materiały do pobrania ---->

Blok tematyczny: Szukamy wiosny. Kolor zielony - materiały do pobrania ---->

Opracowanie: Anna Perska

aktualizacja z dnia 23.03.2020r.Edukacja w domuWydawnictwo Harmonia udostępnia swoje materiały i karty pracy elektroniczne, które ułatwią prowadzenie zdalnych lekcji i edukacji domowej.

Link do strony internetowej ----->HARMONIA-KARTY PRACY

aktualizacja z dnia 20.03.2020r.Wskazówki do wykonania masażu logopedycznegoDrodzy rodzice

W załączniku przesyłam wskazówki do wykonania masażu logopedycznego.
Jego celem jest przede wszystkim usprawnienie motoryki narządów artykulacyjnych, czucia ich ułożenia i koordynacji ruchów, ale również zmniejszenia nadwrażliwości dotykowej okolic jamy ustnej , pokonywanie problemów z jedzeniem , oddychaniem, zapobieganie nadmiernemu ślinieniu się .
Zachęcam do codziennego wykonywania masażu przed posiłkiem lub co najmniej godzinę po nim.

Pozdrawiam serdecznie neurologopeda Justyna Gajewska

Wskazówki do wykonania masażu logopedycznego do pobrania ---->

aktualizacja z dnia 19.03.2020r.Propozycje aktywności - usprawnianie funkcjonalneZalecam codzienne wykonanie tych kilku ćwiczeń w celu poprawy wydolności krążeniowo- oddechowej a także ogólnej sprawności organizmu.

Propozycje ćwiczeń do pobrania ---->

Opracowanie: fizjoterapeuta Radosław Sychowski

aktualizacja z dnia 19.03.2020r.Materiały dydaktyczne dla grupy IIABlok tematyczny: Przedwiośnie - materiały do pobrania ---->

Opracowanie: Joanna Wolanin

aktualizacja z dnia 18.03.2020r.Materiały dydaktyczne dla klasy I/III SSPdp, grupy III B.Materiały do pobrania- temat tygodnia (16-20.03 ): Przyszła Wiosna ---->

Materiały do pobrania- temat tygodnia (23-27.03): Warzywa ---->

Opracowanie: Magdalena Milewska

aktualizacja z dnia 18.03.2020r.Materiały edukacyjne do nauki w domu


Ośrodek Rewalidacyjno-Wychowawczy:

1.Program Specjalny Knill. Ćwiczenia z instrukcjami słownymi i podkładem muzycznym.

2.Polecane ćwiczenia do zabawy z dzieckiem. Metoda Weroniki Sherborne.

3. Bajki edukacyjne dla dzieci:
Baśnie

4. Bajki w formie e-booków podzielone na kategorie wiekowe
ciufcia.pl

5. Ćwiczenia usprawniające motorykę małą, zawierające elementy integracji sensorycznej:
• Wykorzystanie różnorodnych mas plastycznych z produktów spożywczych do wzmacniania motoryki małej, koordynacji wzrokowo-ruchowej, rozwijania sprawności ruchowej, wzmacniania więzi z członkami rodziny:
Masy plastyczne

6. Strona z kolorowankami do wydruku, które można wykorzystać do prac plastycznych i ćwiczeń motorycznych
Kolorowanki

7. Inspiracje do tworzenia różnorodnych prac plastyczno-technicznych rozwijających integrację sensoryczną, usprawniające:
http://krokotak.com
Prace plastyczne
https://mojedziecikreatywnie.pl/

9. Ćwiczenia edukacyjne z zakresu wiedzy ogólnej, wiedzy o społeczeństwie, zawierające elementy edukacji polonistycznej, matematycznej i przyrodniczej:
buliba.pl
Domowy Przedszkolak
https://www.krainakiko.pl/

10. Muzyka dla dzieci z elementami utworów muzyki klasycznej– relaksacja i wyciszenie:
Muzyka klasyczna

aktualizacja z dnia 17.03.2020r.Pierwszy Dzień Wiosny - 21 marzec

Niedługo Pierwszy Dzień Wiosny. Ze względu na szczególną sytuację nie będziemy go obchodzić w szkole.
W związku z tym zachęcamy rodziców i opiekunów, by wraz z dziećmi wykonali swoją własną Marzannę - Zimową Pannę i po przerwie przynieśli ją do szkoły.

Zdjęcia z pracy w domu prosimy przesłac na adres:
k.borawska@pzks.edu.pl

Przedstawiamy również propozycje internetowe z instrukcjami, jakie materiały są potrzebne by wykonać Marzannę.

1. Jak zrobić Marzannę

2. Robimy Marzannę w domu

aktualizacja z dnia 16.03.2020r.