Powiatowy Zespół Kształcenia Specjalnego w Wejherowie

Ośrodek Rewalidacyjno-Wychowawczy w Rumi


Zasady przyjęć uczniów

Oferta edukacyjna

Prezentacja klas i grup

Kontakt


Niecodzienna codzienność - z życia grup i klas - klasa IV
rok szkolny 2019/20

Jesienny wianek

Dekoracje jesienne.
Zajęcia kulinarne - frytki

Nauka samodzielnego przygotowywania potrawy w szkolnej kuchni.
Śniadanie Wielkanocne

Przygotowania do Świąt Wielkanocnych przebiegały w kilku etapach.
Nasze prace wykonane na warsztatach ceramicznych mogliśmy pięknie zapakować jako zajączkowy podarunek dla Rodziców. W kolejnym tygodniu przedświątecznym robiliśmy pracę konkursową - Wielkanocny zajączek.
Od poniedziałku Rodzice z Panią Marleną stroili nasze kapelusze na spotkanie całej naszej społeczności. A już w samą środę przypomnieliśmy sobie zwyczaje i tradycje. Sialiśmy rzeżuchę i malowaliśmy jaja. Mogliśmy wszystko sprawdzić, czy to, o czym uczymy się przy pomocy kart pracy wygląda tak samo w rzeczywistości.
Na koniec naszej pracy edukacyjnej, nastąpiła część kulinarna - udekorowaliśmy stół świąteczny i spożyliśmy klasowe Wielkanocne śniadanko. W całym ośrodku unosiły się smakowite zapachy.
Koncert

Klasa II z III wraz z wychowawczynią P. Marleną oraz Rodzicami i Dziadkami, uczestniczyła w pięknym koncercie muzyki poważnej dla dzieci i dorosłych. Koncert pomyślany został jako niezwykła dedykacja dzieci dla dzieci. Wzorem lat ubiegłych podczas koncertu można było usłyszeć dostosowane do okoliczności utwory w wykonaniu dzieci i młodzieży z gdańskiej ogólnokształcącej szkoły muzycznej I i II stopnia. Były to utwory znane i lubiane: między innymi A.Piazzoli, F.Chopina, W.A Mozarta, ale także mogliśmy odkryć zupełnie inne oblicze muzyki, gdy kwartet fletów wykonał utwór naśladujący odgłosy ptaków. Na scenie zabrzmiało wiele instrumentów: solo, w duecie, trio, kwartecie – fortepian, skrzypce, wiolonczela, obój, gitary, akordeon, klarnety. W repertuarze znalazły się także tańce – do utworu „Kot i pies”, Wszechświat oraz ekspresyjna i kolorowa samba, która poderwała cała widownię. Najmłodsi wykonawcy mieli zaledwie 8 lat. Wszyscy bardzo przeżywaliśmy nie tylko koncert, ale rodzinny wyjazd, a dzieci z widoczną radością i wzruszeniem słuchały przygotowanego repertuaru. Już planujemy wyjazd za rok.
Urodziny

Wiosna pojawiła się w pogodzie, zawitała w naszym ośrodku i szkole, a także przybyła pod postacią pierwszego motyla do klasy II/III.
Radość nasza szybko zamieniła się w krzątaninę. Zabraliśmy się za wiosenne dekorowanie stołu, bo to wielki dzień dla naszych kolegów – Mateusza i Mikołaja.
Obchodzili swoje 10-te Urodziny. Było bardzo kolorowo i słodko. Solenizanci roznosili słodkości po wszystkich klasach i grupach otrzymując w zamian serdeczności, przytulaski i życzenia.
Urodziny Cypriana

Trzech uczniów w naszej klasie, w tym roku będzie obchodzić 10-te urodziny.
Pierwszą uroczystość mamy już za sobą. Pani Marlena wspólnie z Oskarem i Kubą, w wielkiej tajemnicy, przystroiła klasę elementami dekoracji przygotowanymi przez Mamę. Chłopcy nakryli do stołu i ustawili słodkości.
Cyprian po wejściu do klasy był bardzo szczęśliwy. Odśpiewaliśmy – Sto lat! i złożyliśmy życzenia. Wśród gości w tym roku pojawiły się przedszkolaki ze słodkim upominkiem.
Na drugi dzień Solenizant w urodzinowym prezencie odwiedził swoją koleżankę Amelkę, która nie mogła przybyć na uroczystość. To kolejne miłe chwile.
Uczymy się na różne sposoby

Nasza szkoła jest wyjątkowa pośród innych. Nie musimy się śpieszyć, poznajemy świat we własnym, indywidualnym tempie, rozwijamy różne sprawności oraz zdobywamy wiedzę podczas zwykłych i niecodziennych zajęć. To one pozwalają nam uczyć się wzajemnego szacunku, prowadzenia wspólnych rozmów, ustępowania, czekania na swoją kolej, dzielenia się, dokonywania obserwacji, pojmowania zasad działania, pokonywania własnych słabości, lęków i niedoskonałości. Coraz lepiej rozumiemy polecenia, umiemy opanować złość. Jest czas na pracę indywidualną i zespołową. A później cieszą nas efekty: potrafimy już prawidłowo wycinać, zapiąć guziki, zasunąć suwak, pokroić, pełnić dyżury, nalać, wytrzeć i wiele innych przydatnych umiejętności oraz wiadomości. Bardzo lubimy się nawzajem.
Zapraszamy do foto-albumu klikając na zdjęcie.
Czekamy na święta...

W oczekiwaniu na cudowne Święta Bożego Narodzenia, myślimy o bliskich. O tym, jaką radość możemy Im sprawić. Naszym przygotowaniom towarzyszą kolejne etapy. Uczymy się jak przystroić choinkę, jak samodzielnie zrobić upominek, który ma w sobie największą moc. W pierwszych dniach grudnia z radością i drżeniem serc witamy Mikołajkowe niespodzianki. W ostatnim tygodniu, gdy już dekoracje cieszą nasze oczy, przypominamy sobie piękno polskich kolęd. I takim nastroju wyczekujemy Wigilii...
Zapraszamy do foto-albumu klikając na zdjęcie.
Jesienne zaprawy

W ubiegłym roku szkolnym poznawaliśmy tajniki owocowych zapraw, w tym roku uczymy się zaprawiać warzywa i śledzimy procesy, jakie zachodzą przy kiszeniu ogórków i kapusty.
Urodziny

W nowym roku szkolnym powróciliśmy do tradycji świętowania urodzin. Rozpoczęli je przy wspólnym stole 12-letni Oskar i 11-letni Jakub. Jak zwykle przyjęcie obfitowało w pyszne smakołyki i torty. A sami Solenizanci byli bardzo przejęci i wzorowo pełnili rolę gospodarza. Z życzeniami wśród licznych gości przybyła P. Dyrektor.
Nasza klasa

Wspólnie pracujemy już drugi rok, coraz lepiej potrafimy wspólnie się bawić i dbać o zdrowie.
Rok szkolny 2015/16
Różne formy zajęć

Urodziny Vanesy

Po raz kolejny spotkaliśmy się przy Urodzinowym stole. Do przygotowań wraz z Mamą włączyła się ukochana Babcia.
Jak to w przypadku małych dziewczynek bywa, zakrólował róż i odcienie fioletu. Chłopcy mieli nietęgie miny przy pierwszym kawałku tortu, bo sami chcieli jeszcze raz stać się Solenizantem. Ale cieknąca ślinka nie pozwoliła zbyt długo czekać i kolejne kawałki tortu topniały na talerzykach jak śnieg.
Spotkanie z Wielkanocnym Zającem

Urodziny Mateusza i Mikołaja

Marzec obfituje w Urodzinowe spotkania, od poniedziałku słodko, słodziutko.
Mamy zawsze zadbają o „Duuuuże i miłe dla podniebienia co nieco”. Tylko jakoś Solenizanci wystraszyli się wystrzałowych tortów. Dobrze ,że na drugim cieście na pomoc przybyli strażacy!
Razem z męską częścią naszej klasy, 9 - te urodziny Mateusza i Mikołaja świętowali nasi najbliżsi sąsiedzi – koleżanki i koledzy z klasy IV, z gr. G oraz Pani Dyrektor i nasze Kochane Panie.

PRZYGOTOWANIA DO ŚWIĄT
W klasie zrobiło się duże zamieszanie. Mieliśmy bardzo trudne zadanie do wykonania, bo praca z wydmuszkami, to nie lada wyzwanie.
Ale to nie wszystko... P.Marlena otworzyła „skrzynkę rozmaitości”, wypełnioną nowymi skarbami przywiezionymi z Leroy Merlin od P.Moniki.
Do pomocy wezwaliśmy posiłki w osobach P.Irenki i P.Mirki. Wydmuszki dzięki farbom nabrały wesołych kolorów, a w żółte doniczki po nasypaniu ziemi wysialiśmy ziarenka rzeżuchy.
A po weekendzie, podziwiamy efekty naszej pracy, tylko trzeba jeszcze wszystko pięknie zapakować, by małe niespodzianki zabrać do domu przed Świętami.Klasa I/II poznając we wrześniu szkołę, dowiedziała się o różnych pomieszczeniach i ich funkcjach. Nadszedł czas, by bliżej sprawdzić, co kryje kuchnia i tam rozpocząć kulinarną przygodę, na … słodko.
Ponieważ jesteśmy klasą prawie męską, pamiętaliśmy o naszej Pani, Koleżance, … o wszystkich Paniach i dziewczynkach w marcowe święto.
Wyjście do kina

„Odlotowa przygoda” - to historia dzielnego dwunastolatka Mike'a Goldwinga.
Dziadek Mike'a był przed laty astronautą. Wspólnie z przyjaciółmi - Amy, Martym i Igorem oraz dziadkiem - Frankiem, wyruszyli w podróż na Księżyc, która stałą się odlotową przygodą.
Zajęcia

Nasze kolejne zaskakujące zajęcia...
kliknij!
Urodziny Cypriana

Pierwsze urodziny w klasie przypadły Cyprianowi. Było bardzo uroczyście, słodko i wesoło – zaszczycił nas swoją obecnością Darth Vader.
kliknij!
Razem

Coraz częściej potrafimy już wspólnie się bawić, rozmawiać i zawierać umowy.
kliknij!
Pierwsze promienie słoneczne

Gdy tylko zza chmur wyjrzały pierwsze promienie słoneczne z ochotą pobiegliśmy na plac zabaw.
kliknij!
My się zimy nie boimy...

Czekaliśmy tak długo ...i skoro spadł pierwszy śnieg, nasze boisko i plac zabaw zostały opanowane przez radosne dzieci. Co się tu działo …, był z nami nawet mały bałwan.
kliknij!
Wyjście do teatru

Wielkie wydarzenie i poruszenie. Pojechaliśmy do Filharmonii Kaszubskiej w Wejherowie na spektakl lalkowy „Piękna i bestia”. Mieliśmy zaszczyt zasiąść w pierwszym rzędzie.
Podziękowaliśmy aktorom gromkimi oklaskami za przeniesienie nas w kolorowy i żywy świat baśni. Na pewno nie raz tu powrócimy.


Witamy Nowy Rok

Bawimy sie kiedy czas ku temu...
kliknij!
Przegląd Jasełek

Byliśmy gośćmi Sióstr Salezjanek w Niepublicznym Przedszkolu w Rumi. Tam odbywał się IX Międzyprzedszkolny przegląd Jasełek.
Kolędowaliśmy małemu Dzieciątku, podziwialiśmy aktorskie talenty przedszkolaków, a potem zostaliśmy ugoszczeni po królewsku. Siostry przygotowały również dla nas miłe sercu upominki. DZIĘKUJEMY.
Spotkanie z Mikołajem

Klasowe i szkolne spotkanie z Przyjacielem w czerwonym stroju z białą broda zawsze dostarcza mnóstwa radości, bo to słodki beztroski dzień zabawy.
kliknij!
Impresje plastyczne

Malowanie palcami, pędzlami, wałkami, gąbkami to coś dla nas…
kliknij!
Przygotowania do wieczoru Andrzejkowego

Po wielu przymiarkach, prezentowaliśmy się wspaniale, co widać na załączonych zdjęciach.


Jesienna słota

Zmienia się pogoda, wraz z nią zmieniamy nasze obuwie. Zabawa - „Do kogo należy ten but?”, wprawiła nas w radosny nastrój. Było wiele śmiechu i niespodzianek, bo nie wszystkie buty pasowały na nasze nogi.
Na koniec igraszki z wodą i farbami – stemple i ślady, potem losowanie kolorów, kolejności malowania i pilna praca nad wielkim parasolem.
kliknij!
Warzywa tu i tam

Warzywa na straganie … lubimy, ale w wierszu Jana Brzechwy. Ugotowane, blanszowane lub w surówce … są smaczne, gdy przygotuje je mama.
Ale z autentycznych grządek na działce …to dopiero coś dla nas! Pani Marlena zaprosiła nas do gościnnego ogrodu Pani Elżbiety.
Mogliśmy przyglądać się pięknym późnojesiennym okazom w warzywniku – ogórkom, selerom, pietruszkom, burakom i sałacie, ale też ze zdumieniem podziwiać kwitnącą i owocującą odmianę truskawek.
Gościnna gospodyni przygotowała dla nas smaczny słodki poczęstunek, a po pracy mogliśmy odpocząć na huśtawce i pobawić się z kotem.
kliknij!
Jesienny park zabaw

Pani Marlena z Panią Olą zaprowadziły nas do cudownego jesiennego parku.
Tyle tam mieniących się słońcu odcieni zieleni, żółci, brązu i czerwieni.
Pod dziko rosnącymi jabłoniami – kaczki krzyżówki, zaprzyjaźnione z owocami i spacerowiczami. Najfajniej jednak było wtedy, gdy mogliśmy pobiegać, wdrapać się na głaz i zrobić z paniami bitwę na liście.
Chwilkę odpoczęliśmy przy fontannie, aż żal było opuszczać to urocze miejsce. Jesienny park zabaw przeniósł się później do klasy.
kliknij!
Leśne zwyczaje

Czy grzyby jedzą tylko ludzie? Co się dzieje w lesie z orzechami, kasztanami i żołędziami?
Poznaliśmy zwyczaje zwierząt, które przygotowują się do zimowego snu.
Potem Pani Marlena wyjęła z szafki nasze zapasy, chwyciliśmy kolorowe miarki i … nie, nie – nic nie upiekliśmy.
Odmierzyliśmy jedną miarkę soli, taką samą ilość mąki i dolewając wody ugniataliśmy masę solną, a z niej ulepiliśmy wesołe jeżyki.
kliknij!
Owocowo

Owocowy tydzień w naszej klasie mamy już za sobą. Królowały w nim różnorodne zapachy, smaki, kształty, wielkości, urzekające wybarwienia.
Pani Marlena odkrywała przed nami wiele sposobów przetwarzania owoców i ich spożywania.
Zapraszamy do galerii, kliknij na zdjęcie.
kliknij!
Dary jesieni

Wiatr jesienny chodzi po niebie i pasie obłoki, rzuca przez okno złociste promyki. Cieszymy się, że jesień zajrzała już do naszej klasy i przyniosła przyrodnicze ciekawostki.
Już poznaliśmy borowiki, teraz czas na muchomorki.Możemy je jednak tylko podziwiać, bo są ozdobą lasu.Niech staną się także ozdobą naszej klasy.
Zapraszamy do galerii, kliknij na zdjęcie.
kliknij!
Poruszam się bezpiecznie

Zajęcia edukacyjne - "Poruszamy się bezpiecznie"" - wycieczka po najbliższych ulicach - przejście dla pieszych,znaki drogowe,skrzyżowanie z sygnalizacją świetlną.W czasie naszej wycieczki, przy szkole zatrzymaliśmy się, by poznać pracę związaną z czyszczeniem studzienki rewizyjnej metoda ciśnieniowo - hydrodynamiczną.Przyglądaliśmy się nowoczesnemu pojazdowi specjalistycznemu typu WUKO i systemowi zdalnego sterowania wężami tłoczącymi wodę.
Praca indywidualna przy stoliczkach na tematycznych zajęciach edukacyjnych.

Chwile w trakcie zabaw indywidualnych ...

Pierwszy dzień w nowej szkoleJakub i Oskar - ...jak to będzie? My od tego roku jesteśmy w klasie starsi i "na głowie" mamy pierwszaków, hmmm....


Vanesa - tu też mam ulubione zabawki - książki,misie, puzzle...W szkole jest miło.

Cyprian - słuchałem, opowiadałem, liczyłem, bawiłem się,no i w końcu śniadanko!

Mikołaj - trochę szkoda,że Mama nie widzi jak tu jest... Teraz zjem, a potem, w domu wszystko opowiem.Mateusz - mniam,mniam . Rano nic nie smakowało, a w szkole wszystko jest inaczej.

Jeszcze wczoraj z Mamą i Tatą, a dzisiaj pierwszy dzień w szkole i w nowej klasie.

A później jeszcze byliśmy sprawni,jak żołnierze... skoki,rzuty,biegi. Na końcu już nie dawaliśmy rady i troszkę pomogła p.Ola.